IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Moody’s се оттегля от руския пазар

Международните рейтингови агенции се изправят пред проблеми заради новите регулации в страната и западните санкции

14:04 | 10.03.16 г. 59
Автор - снимка
Създател
Moody’s се оттегля от руския пазар

Moody’s обяви, че се оттегля от пазара в Русия, съобщава Financial Times. Глобалните рейтингови агенции са изправени пред проблеми заради новите руски закони за дейността им и западните санкции, посочва изданието.

Международната компания няма повече да присъжда рейтинги на руски компании заради „законодателни промени и други потенциални рестрикции“, които накърняват бизнеса по предоставяне на местни рейтингови оценки чрез джойнт венчъра в страната Moody’s Interfax Rating Agency.

След като поставянето на кредитни оценки бъде прекратено, Moody’s Interfax Rating Agency също ще прекрати дейност.

Решението на Moody’s маркира най-драстичната реакция до този момент срещу новите регулации в Русия върху агенциите за присъждане на кредитни рейтинги. Това подчертава риска, че местните финансови пазари могат да станат по-изолирани от международните на фона на ответните западни санкции срещу Москва.

Рейтингите на национално ниво оценяват кредитоспособността на емитентите и финансовите задължения в рамките на страната. Според законодателни промени, които бяха приети през миналата година и които ще влязат в сила през 2017 г., Москва ще позволи на агенциите да присъждат местни рейтинги само чрез дъщерно дружество в страната, което трябва да покрие определени условия, включително да гарантира, че няма да променя рейтингите заради външен политически натиск.

Законът също така изисква централната банка да одобри поставянето и оттеглянето на рейтингите в страната.

Новите правила могат да доведат до това, че глобалните рейтингови агенции да нарушат или западните закони, или руските, ако се отнасят до руските емитенти по линия на американските или европейските санкции.

Moody’s единствена от трите големи международни рейтингови агенции има джойнт венчър в Русия. През февруари Fitch съобщи, че обмисля дали да спре да присъжда местни рейтинги заради новите регулации. Агенцията присъжда оценките в страната чрез клон, но това вече няма да бъде възможно заради новите правила. Standard & Poor’s също още обмисля решението си.

Очаква се големите три агенции да продължат да оценяват руските групи по своите глобални скали, ограничавайки незабавното влияние на мерките. Около 150 рейтингови оценки ще бъдат засегнати от решението на Moody’s, въпреки че голяма част от тези компании има кредитни досиета в международната рейтингова система.

Глобалната скала позволява на инвеститорите да сравняват кредитоспособността на емитентите, които оперират в различни юрисдикции.

Чуждите рейтингови агенции дълго време лобираха против промените. След приемането на законовите поправки Русия създаде своя агенция - Analytical Credit Rating Agency, в опит да се противопостави и уравновеси рейтингите, дадени от западните агенции, които понижиха рейтинга на страната. Руската агенция оперира от ноември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:23 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

35
rate up comment 2 rate down comment 4
data
преди 8 години
кво е пари ? сложна тема в момента :) и предполагам все по сложна ще става за в бъдеще . А , и няма нужда да чета кво е пари - уверявам те :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 4 rate down comment 6
bgMan
преди 8 години
Ако няма да имат нужда нужда от външно финансиране и напират да са велика сила 1 или 2 защо още ползват долара а не са си създали собствена валута, от която само те да печелят. Фактът че Русия продължава да работи основно с долара и да иска основно долари за нещата, които произвежда и продава е най-големият довод оборващ нейното независимо величие и стабилност.Ако беше истина нямаше да ползват долари, защото върху доларите или се плаща лихва или се губи една част от тях заради волатилността на борсата и пазарите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 3 rate down comment 6
data
преди 8 години
сега , не мога да разбера защо гледате резервите им като абсолютно число ? Колко от тези "резерв" са реално ликвидни никой не знае . Второ - под какво ниво на резервите ще започне безконтролна обезценка ? Самият факт че ходят при китайците за пари е достатъчен за това че им трябва ликвидност . Но пък явно се споразумяха с САЩ и вдигнаха леко петрола , ще видим
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 7 rate down comment 4
SimeonAtanasov
преди 8 години
ОЛП-то и инфлацията в Русия винаги са били по-височки, но това не им пречеше да постигат висок растеж на икономиката и на реалните доходи и повишаване на жизнения стандарт и покупателната способност.Миналата година имат спад от 3,7 % от БВП и 8-9 % в реалните доходи заради девалвацията на рублата и високата инфлация. Но тази година може би ще са около нулата в БВП изменението и в изменението на доходите. Инфлацията им за февруари е 8-9 %, а при храните - 6 %, тоест много по-добре от миналата година и сравнимо с добрите им години - 2000-2013.Пак казвам, нямат нужда от външно финансиране.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 2 rate down comment 4
data
преди 8 години
ми , това няма конкретно значени - предполагам знаеш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 4 rate down comment 5
The Big One
преди 8 години
Хоп,хоп,хоп, денся си казачок и си пиивам бърбънче, хопа хопппп.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 5 rate down comment 6
data
преди 8 години
както казах и в една друга статия - Русия постигна балан и спря да губи резерви при отчайващи показатели - ОЛП 11 % и чудовищна обезценка на валутата . Да стабилно замръзнали са при тези нива . А иначе Бг фалира при само 10 млрд усд дълг :) Демек не е важен размера винаги
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 3 rate down comment 2
data
преди 8 години
А относно златото : https://money.bg/wealth/desette-darzhavi-s-nay-golemite-zlatni-rezervi-v-sveta.html Китай : Дял на чуждестранните резерви в злато: 1,8% САЩ : Дял на чуждестранните резерви в злато: 72,2%Германия : Дял на чуждестранните резерви в злато: 66,3%Франция : Дял на чуждестранните резерви в злато: 60,1%Италия : Дял на чуждестранните резерви в злато: 64%Те затова купуват злато :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 7 rate down comment 3
michaelis12
преди 8 години
ми ок сравни кви дългове имат руслямистите с която и да е западна държава и айде постни тука аз ше гледам с интерес ......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 9 rate down comment 5
SimeonAtanasov
преди 8 години
Що говориш глупости? Общият външен дълг (държавен, частен, банков, на физически и юридически лица) на Русия е спаднал от рекордно високия размер от 733 млрд долара през второто тримесечие на 2014 г. до рекордно ниския размер от 515 млрд. през четвъртото тримесечие на 2015 г.За същия период резервите на Централната банка са спаднали от 500 на 380 млрд долара. Тоест спадът на дълга е доста по-голям от спада на резервите. Също така е видно, че с резервите си могат да покрият огромната част от целия си външен дълг, отделно са на търговски излишък от по 10 млрд. долара месечно. С други думи - нямат нужда от чуждо финансиране, затова не им са нужни и Мудис и други такива манипулатори.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още