Ръководителите на "Ислямската държава" са решили да въведат собствена валута - динар, и да започнат да секат монети от чисто злато и сребро, както се е правело по времето на ранния ислям.
Това пише днес британският вестник Daily Mail, според който до няколко седмици новите пари ще постъпят в обращение из териториите под контрола на радикалната групировка, предава ТАСС, цитирана от БТА.
Като образец екстремистите ползват кръглите монети, пуснати през 30-те години на седми век по времето на халиф Оман. Златната монета с тегло около 4,3 грама се е наричала ислямски динар, а сребърната от 3 грама - ислямски дирхам.
Създаването на "ислямска валута" се финансира от приходите от продажбата на петрол, както и от приходите от рекет, ограбване на банки и вземане на заложници, посочва ТАСС.
Според експерти радикалните ислямисти си докарват по около два милиона долара дневно от продажбата на петрол от петролните полета, завзети от тях. При цена на петрола, варираща от 25 до 50 долара за барел, екстремистите продават средно по 30 хиляди барела дневно.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност


преди 11 години "Стига да си платят добре всеки ще им ги направи"Т.е. една монета с номинал 50 долара/рубли/ислямски динари съдържа злато на стойност 50 долара/рубли/ислямски динари. Държавата плаща Х долара/рубли/ислямски динари за да произведе монетата. Разхода за претопяването май се казваше "синьоридж", но може и да е нещо друго. Идеята е че Ислямската държава плаща 50+Х долара/рубли/ислямски динари за да издаде монета на стойност 50 долара/рубли/ислямски динари. След една година някой си плаща данъка на държавата с една монета. Тя малко се поизтъркала, стойността на изтърканото е Y. Т.е. Ислямската държава харчи 50+X за да издаде монетата на стойност 50, а после получава 50-Y вместо 50.Още една особеност на стоковите пари.Между другото в оригинала на статията се говори за "златна монета със златно съдържание в еквивалент 4,3 грама". Но пияните матрошки от ТАСС нещо са се изгубили в превода. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Какво като нямат монетен двор?Стига да си платят добре всеки ще им ги направи, дори и БНБ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Като говорим за сечене на монети, дали имат монетен двор. Защото иначе монетите няма да са много добре направени. А малки разлики примерно във формата и съответно теглото водят и до разлики в номинала. Особеност на всички стокови пари. Много любопитно какво ще стане с този експеримент. Ако изобщо имат време да го осъществят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Да...и минават територията на Асад с шапки невидимки. Златното Зомби не е гледало картата на Ислямска държава, ми се струва. На север е само Турция, а самата Ислямска държава е източната част на Сирия и северозападната част на Ирак. Сиреч-да изнасяш петрол може да стане-или през Сирия, или през Ирак(контролиран от САЩ), или през Турция(дори да не сте съгласни, че и тя е контролирана от САЩ, приемете я така-НАТО-вска държава). Та от къде минава тоя петрол? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години с това не се бъзикай-по времето на Асад(когато управляваше цялата държава) едно от най-старите православни общности си живееше там без проблеми. Сега ги няма-избити и изселени. И то за няколко години само. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години с каруци там са натоварени и златните дирхами :)) на Израелската граница праат проблем ако имаш пушкала не злато и петрол ... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години а как стига до Израел ще обясниш ли на простият, след като те нямат обща граница? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Чисто физически, петролът отплава от пристанища на Израел.Други въпроси? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години crammer те ISISa продават тунджата на Булгаргаз и на Златев, а плащанията в златни и сребърни Аллахове ги поема Цеката и Искров за тва затвориха КТБ да не се види там кво се случва и с кво злато търгуват ... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Не не и дума за терористко злато да няма то е лошо и гадноNorth Korea Gold Taints U.S. Firmshttp://online.wsj.com/articles/north-korea-gold-taints-u-s-firms-1401924370 отговор Сигнализирай за неуместен коментар