Инфлацията в Китай достигна 1,6% на годишна база през декември, отговаряйки на прогнозите на икономистите, но остана наполовина под целта, поставена от правителството за 2015 г., съобщава Bloomberg, позовавайки се на данни от Националното статистическо бюро на Китай.
Потребителските цени все пак нарастват слабо спрямо ноември, когато увеличението беше в размер на 1,5%.
Цените на храните движат инфлацията напред, като при тях ръстът е в рамките на 2,7%, но извън този сектор повишението достига само 1,1%.
Стоките поскъпват с 1,5% на годишна база, докато услугите – с 2,1%, показват още официалните статистически данни. Този прочит подкрепя тезата, че ситуацията в сектора на услугите в Китай е по-добра отколкото в производствения сектор, където забавянето е очевидно.
Производствените цени (т.нар производствена инфлация) обаче бележат спад вече пети пореден месец. През декември намалението е от 5,9%. Икономистите прогнозираха спад от 5,8%. Това е рекорден 46-ти пореден месец, в който производствените цени бележат спад, подчертавайки забавянето на китайската икономика.
По-ниският ръст от търсения в потребителските цени и устойчивата дефлация в производствените цени оставят на властите пространство да добавят още стимули към безпрецедентната си програма и да подкрепят икономиката.
„Ръстът в индекса на потребителските цени остава значително под трите процента, търсени от правителството през 2015 година и се очаква това да продължи и през 2016 година, което дава причина и възможност за допълнително разхлабване (на паричната политика - бел. ред.)“, каза икономистът от Bloomberg Intelligence Том Орлик.
„Ако дефлационният натиск продължи да се натрупва, е необходимо допълнително разхлабване на паричната политика“, допълни Лиу Лиган от банковата група ANZ. Той очаква Китайската централна банка да понижи нивото на минималните изискуеми резерви с два процентни пункта през 2016 г.


Илиан Илиев: Трудно мога да си обясня този срив за 8 минути
Черно море загуби с 2:3 от Лудогорец във Варна
Туристи масово отменят пътувания заради пониженото ниво на Дунав
Цената на електроенергията за бизнеса утре ще бъде 135,22 евро за мегаватчас
Планинарите искат по-малко коли, почистени пътеки и по-лесен достъп на Витоша
Строителният срив в Китай помага за облекчаване на болката от Ормузкия проток
AI лудитите ще са невижданa заплаха
Инвеститорите се завръщат към европейските акции и ралито ще продължи
Търговската съпротива на Китай може да му струва скъпо
Бумът на слънчевата енергия достига и най-тъмните места в Европа
Шестгодишен подкара кола и блъсна жена на пешеходна пътека
Audi направи нестандартен удължител на пробега
Защо два пъти повече конски сили не решават всичко на пътя
Петте най-надеждни германски автоматика
Нова система на Stellantis ще се бори с турбо дупката
Зона на зомбита: Наркотици, бездомници и престъпност превземат лондонския “Ковънт Гардън“
Римски корабни останки със стотици амфори са открити край Сицилия (ВИДЕО)