Споразумение за свободна търговия подписаха днес в Манила 10-членната Асоциация на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) и Хонконг (специален административен район Сянган, Китай), предадоха ТАСС и Ройтерс.
Общият стокообмен между Хонконг и АСЕАН за миналата година възлиза на 833 хонконгски милиарда долара (107 милиарда щатски долара), а при услугите за 2015 година сумата е 121 милиарда хонконгски долара (16 милиарда щатски долара), сочат официални данни.
Документът премахва митническите, техническите и санитарните бариери между страните с цел увеличаване на двустранните търговски обеми.
"Споразумението ще отвори повече възможности за страните от АСЕАН, тъй като осигурява по-голям достъп до пазара (на Хонконг) за нашата продукция и стимулира устойчивия поток на преки чуждестранни инвестиции", заяви на церемонията по подписването филипинският министър на търговията и промишлеността Рамон Лопес, чиято страна тази година председателства асоциацията.
Очаква се пактът, сключен след близо тригодишни преговори, да влезе в сила най-рано на 1 януари 2018 година, уточни Едуард Яу, секретар за търговията и развитието на Хонконг.
Подписването се състоя в рамките на срещата на върха на АСЕАН, която се провежда в Манила от 10 до 14 ноември. Това е шестият такъв документ за "азиатската десятка". Подобни договорености вече са постигнати с Китай, Южна Корея, Индия, Япония, а също и Австралия във връзка с Нова Зеландия.
АСЕАН е създадена преди 50 години и обединява Бруней, Виетнам, Индонезия, Камбоджа, Лаос, Малайзия, Мианма, Сингапур, Тайланд и Филипините, припомня БТА.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?