Китай се съгласи да увеличи вноса на американски стоки и да сътрудничи повече в сферата на интелектуалната собственост, съобщи агенция „Синхуа“, цитирана от БТА. Съобщението бе направено, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп посочи, че е налице „огромен напредък“ в търговските преговори.
„Двете страни отдават голямо значение на въпроса за защитата на интелектуалната собственост и на трансфера на технологии и се споразумяха да засилят още повече сътрудничеството", уточнява китайската агенция.
Освен това на преговорите в сряда и четвъртък Пекин се е съгласил да увеличи вноса на „американски селскостопански и енергийни продукти, както и промишлени стоки и услуги“, посочва „Синхуа“.
По-рано агенцията съобщи за „значителен напредък“ след преговорите между китайската и американската делегация във Вашингтон, позовавайки се на комюнике на китайската делегация, в което разговорите са определени като „откровени, конкретни и плодотворни“.
Белият дом от своя страна изтъкна, че остава още „много работа“ и прояви непреклонност за крайния срок от 90 дни, приключващ на 1 март, който остава „твърда крайна дата“.
Администрацията на Тръмп настоява Китай да спре нелоялните според нея практики, свързани основно с принудителния трансфер на американски технологии в смесени предприятия в Китай, „кражбата“ на американска интелектуална собственост, пиратството и мащабните субсидии за китайски държавни компании.
Белият дом иска също така Пекин да намали огромния търговски дефицит със САЩ и да отвори пазара си, съобщава още БТА.
преди 5 години да малоумнийй защото САЩа няма толкоз производство и толкоз стоки, колкот имат Чайната, за тва са се съгласили да им изкупуват американски стоки за 1 трилион, но Сашево немат толкоз .... но ти толко си и можеш ... :))Се едно Китай да кажат, аре България ше ви изкупим всичко за 500 млрд. ааа ти имаш ли толко производство и количество дома ?!?! ..... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Китай редовно си прави обещанията за по голям внос на американски стоки в Китай Но колкото по вече валят обещанията толкова търговския дефицит на С А Щ с Китай става все по голям отговор Сигнализирай за неуместен коментар