Шансът петролната вълна, причинена от експлозията на нефтената платформа на BP в Мексиканския залив, да залее плажовете на Маями и архипелагът Флорида Кийс - две от най-луксозните туристически дестинации в САЩ – е между 61% и 80%, пише Bloomberg, цитирайки официалните прогнози на федералните власти.
Бреговата ивица с най-голям шанс да бъде залята с петрол се простира от делтата на река Мисисипи до западната границата на Флорида, се казва в представеното днес изследване на Националната океанска администрация на САЩ, представящо прогнозата за движението на нефтеното петно през следващите четири месеца. Шансът от екологична катастрофа на това място е между 81% и 100%.
Вероятността нефтът да залее по-голямата част от западния бряг на Флорида все пак е ниска.
Не така стоят нещата с Флорида Кийс и Маями, където рискът е значително по-голям, тъй като петролът може да бъде завихрен от топлите течения, които се нахлуват в залива от запад на изток.
Според учените, течението може да носи петрола със скорост от 161 километра на ден (100 мили). Такава скорост, при неблагоприятно стечение на обстоятелствата, би позволила нефтът да залее Маями Бийч и Флорида Кийс в рамките на един ден.
Все пак петролът, достигнал южна Флорида ще бъде в напреднал стадий на разпад и ще бъде под формата на отделни нефтени топки, а не като мазно петно на повърхността, успокояват от администрацията.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро