fallback

ОИСР призова Европа да възприеме подхода на САЩ за спасяване на банките

Начинът, по който САЩ преодоляха банковата криза, трябва да влезе като христоматиен пример в учебниците, твърди заместник-директор в организацията

11:11 | 17.07.12 г. 5
Автор - снимка
Редактор

Европа трябва да осъществи мащабна политика от типа на Програмата за освобождаване от проблемни активи (TARP - Troubled Asset Relief Program) в САЩ на стойност 700 млрд. евр, за да подкрепи своите банки, заяви Ейдриън Блъндъл-Винял, заместник-директор по въпросите на предприемачеството и финансите в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, цитиран от MarketWatch.

“Изваждането на проблема с банковата система от дневния ред изисква мащабно вливане на капитал от типа на TARP  чрез издаването от банките на варанти върху техни акции (срещу полученото държавно финансиране - бел. ред.), което няма да струва нищо на данъкоплатците“, каза Блъндъл-Винял.

Според определението на американската Федерална корпорация за гарантиране на депозитите за коефициент на ликвидност от 5%, за добра капитализация „имате нужда от между 700 млрд. и 750 млрд. евро“, посочва той. „Заявявам, че това е количеството, което ще изправи на крака финансовия сектор“, добави представителят на ОИСР.

Предприета в разгара на финансовата криза от 2008 г., програмата TARP бе предприета, за да капитализира банките.

Първоначално разходите по нея бяха оценени на около 700 млрд. долара, но само около 431 млрд. бяха изразходвани, като впоследствие по-голямата частот тях бяха върнати. Американското правителство все още притежава дял в около 350 кредитни институции.

„Начинът, по който САЩ преодоляха банковата криза, трябва да влезе като христоматиен пример в учебниците“, смята Блъндъл-Винял.

Европейските лидери до момента се мъчат да удържат дълговата криза в еврозоната, а споразумението за отпускане на 100 млрд. евро за рекапитализирането на испанския банков сектор даде слабо отражение върху доверието на пазарите и доходността по испанските и италианските държавни облигации остава твърде висока.

Необходими са и по-мащабни реформи, убеден е Блъндъл-Винял, включително разделянето на търговското банкиране от сделките с ценни книжа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:22 | 13.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още