fallback

Бернанке е „по-голяма заплаха“ за САЩ от фискалната пропаст

Златото ще се представи по-добре от акциите, които на свой ред ще оставят зад гърба си облигациите, смята инвеститорът Питър Шиф

12:20 | 21.11.12 г. 6
Автор - снимка
Редактор

Питър Шиф. Снимка: Архив Ройтерс

Федерален резерв, придържащ се към много разхлабена монетарна политика, представлява дори по-голямо предизвикателство за американската икономика, отколкото „фискалната пропаст“, заяви инвеститорът Питър Шиф, цитиран от CNBC.

Познат като силен критик на политиката на вливане на ликвидност, Шиф посочва, че председателят на Фед Бен Бернанке е „много по-голяма заплаха за икономиката на САЩ, отколкото фискалната пропаст“.

Дори след като Бернанке се въздържа от въвеждането на нови стимули въпреки определяното от него като „разочароващо бавно“ възстановяване, инвеститорът настоява, че „ако не беше цялото това приспособяване и всичките кръгове на вливане на ликвидност, нямаше да се наложи да се преодолява сега фискалната пропаст“. „И на практика главно заради действията на Фед ще трябва да се преодолява много по-голяма пропаст“, добави той.

Шиф е убеден, че вливането на ликвидност ще доведе до неконтролируема инфлация, и подкрепя златото като алтернатива на книжните пари и акциите. Той се придържа към схващането си, че ценният метал ще поскъпне до 5 000 долара за тройунция, след като политиката на Фед подкопае стойността на долара.

„Ако избегнем пропастта, това ще се отрази по доста „бичи" начин на пазара на злато, защото означава, че дефицитът от над трилион долара ще се запази, а тези големи дефицити са това, което разклаща основите на долара, тъй като Фед ще трябва да печата пари, за да го финансира“, обясни инвеститорът. „Колкото повече пари се печатат за изкупуване на държавни облигации, които никой не желае, толкова по-нагоре ще отива цената на златото“, смята той.

Доскоро фондовите пазари отчитаха ръст, който според Шиф се дължи на изкуствена подкрепа от страна на Фед. „Всички движения на американския фондов пазар се подхранват от инфлацията. Това е не защото икономиката върви по-добре, или че реалните печалби се очаква да нараснат, а просто защото стойността на парите се разрушава“, категоричен бе той.

Златото „ще се представи по-добре от акциите, но акциите на свой ред ще оставят зад гърба си облигациите“, добави инвеститорът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:35 | 11.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още