fallback

Обама и Абе държат ключа за един от най-големите търговски пактове в света

Предстоящата среща на Транс-тихоокеанското партньорство може да положи основите за трудни отстъпки от страна на Вашингтон и Токио

10:56 | 23.04.14 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Тазседмичната среща между президента на САЩ Барак Обама и японския премиер Шиндзо Абе в Токио може и да не успее да даде началото на един от най-големите търговски пактове в света, но вероятно ще придаде така необходимия тласък на преговорите.

Основният елемент на стратегията на Обама спрямо Азия – Транс-тихоокеанското партньорство (Trans-Pacific Partnership – TPP), ще свърже двуцифрен брой азиатско-тихоокеански икономики чрез премахване на бариерите пред търговията и хармонизиране на регламентите в пакт, обхващащ 40% от световната икономика и една трета от цялата глобална търговия.

След четири години на преговори и пропуснати срокове преговарящите от няколко страни посочват, че се надяват срещата на върха в четвъртък да положи основите за трудни отстъпки, включително и евентуалното отлагане на японската протекционистична позиция по отношение на говеждото месо, захарта, млечните продукти и пшеницата. Стъпка, която може да разшири доверието между партньорите в TPP.

"Това, да се ​​надяваме, ще осигури известна яснота за нивото на амбиция сред страните от TPP", заяви министърът на търговията на Нова Зеландия Тим Гросър, цитиран от Ройтерс.

Белият дом се надяваше да финализира сделката още през миналата година, но бе изправен пред разногласия сред част от страните, като например японски вносните мита върху селскостопанските продукти. Токио се бори да запази тарифите за внос в пет селскостопански категории: ориз, пшеница, млечни продукти, захар и говеждо месо и свинско месо.

Междувременно Вашингтон търси начини за защита на американските автомобилопроизводители от японските си съперници.

Експерти виждат признаци на отстъпки, особено от страна на японските власти при защитата на вижданията им спрямо говеждото месо, захарта, млечните и пшеничните продукти. Един оптимистичен сценарий през тази седмица ще включва заявка, че се очакват конкретни резултати в скоро време, може би през следващия месец, когато преговарящите ще се срещнат отново във Виетнам.

Високопоставен американски представител посочи, че срещата на върха вероятно ще изготви единна декларация за преминаване към следващ етап с оглед на дадената зелена светлина от някои индустриални групи.

"Мисля, че това ще бъде нещо, което ще ни даде увереността да кажем, че сме постигнали значителен напредък.“ Нашите преговарящи ще продължат да работят за споразумението", отбеляза Джеймс Фатрий, старши директор за Япония и Корея в Американската търговска камара във Вашингтон.

Същевременно един неуспех в тазседмичните преговори може да забави амбициозния пакт, подкопавайки основата на търговската политика на Обама. Едно споразумение между Съединените щати и Япония е от решаващо значение и за другите страни, ангажирани в TPP – Австралия, Бруней, Чили, Канада, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Перу, Сингапур и Виетнам.

Длъжностно лице от страна от развиващия се свят, участваща в преговорите, посочи, че неуспех на посещението на Обама в Азия може да постави под сериозен въпрос и бъдещето на TPP.

"Всички искаме да бъдем оптимисти за постигане на сделката. Реалността на базата на заявките, направени от отговорните лица, обаче е, че все още съществуват важни различия, които трябва да бъдат преодолени", посочи представителят.

Партньорите нямат официален краен срок за приключване на преговорите или за постигане на напредък в ключовите области. Експерти обаче твърдят, че една отворна времева рамка, е малко вероятно да успее да мотивира Япония.

"Моят опит показва, че те често са непредвидими до последната минута", каза бивш американски преговарящ, който е бил ангажиран с японските представители в предишни търговски преговори. "Какво ще мотивира преговарящите, особено японските търговски представители, за решаване на привидно неразрешими спорове в прогнозния краен срок?", пита се той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:18 | 12.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още