fallback

Фракингът помага на САЩ независимо от всичко

Ниските цени на горивата са от полза за цялата икономика, оставяйки повече пари в потребителите

09:30 | 14.02.15 г. 8
Автор - снимка
Редактор

Енергийните новини продължават да са водещи. Докато щатът Ню Йорк отказа да издаде разрешения за високообемното хидравлично разбиване (фракинг), петролът проби психологическата граница от 50 долара за барел и свали цената на бензина в САЩ до 2,50 долара за галон (3,785 литра). Това прави по повече от долар на галон, спестен от шофьорите всеки път, когато зареждат колите си спрямо миналата година, пише Ричард Дауни за Press Connects.

Шистовият добив в Тексас и Северна Дакота увеличи американския добив на петрол до 9 млн. барела на ден, разстройвайки пазарите и спомагайки за спада на цената му с 45%. Добивът на газ от находището Marcellus и други шистови формации сега се равнява на този на Иран. Щатите се радват на океан от евтина енергия.

Шофьорите не са единствените, които имат полза от това. Енергията отговаряше за около 20% от разходите на работещите семейства в САЩ, изкарващи под 50 000 долара на година. Не и сега, когато цената на всичко пада.

САЩ все още има какво да направят. Една трета от брутния вътрешен продукт на страната идва от производство на стоки или извлечени продукти. Независимо дали те са транспортирани с железници, самолети, камиони, кораби или тръбопроводи, страната използва хидрокарбони. Евтината енергия означава, че САЩ ще бъдат по-конкурентни в световен мащаб. Повечето продажби означават повече работни места. Вижте ситуацията с производителя на електроника Amphenol в Австралия – той вече отваря нови работни места с появата на Газопровода „Constitution“.

Цените на земеделските стопанства за торове, засаждане, борба с плевелите и прибиране на реколтата също са повлияни положително. По-ниските разходи означават повече пари за нова техника или дори нов компютър. За щастливците, имащи шистови находища под земите си, това означава и допълнителни доходи от енергийните компании. Проспериращите ферми съживяват умиращото земеделие.

Търговците правят повече продажби, когато клиентите им задържат повече от заплатите си и имат повече пари за харчене в портфейлите си. Средният доход на домакинство от всички приходи в САЩ се е увеличил със 178 долара през 2014 г. IHS прогнозира, че само ниските енергийни цени ще спестят на средностатистическото семейство 750 долара годишно. Това вече е стимул – четири път над миналогодишните придобивки и без нито цент държавен дълг, оставен на внуците.

Партито не свършва в САЩ. Скорошно заглавие в The Wall Street Journal гласи „Спадът в цените на петрола вдига залозите за световния ръст“. Очевидните предимства на по-ниските цени, по-ниския дълг и повечето работни места са „безспорно позитивни“, заявява президентът на Европейската централна банка Марио Драги. Американската продуктивност вкара енергията обратно на пазара, вместо страната да бъде карана да се подмазва на картела нефтопроизводителки.

Русия, описана от сенатора Джон Маккейн като „бензиностанция, представяща се за страна“, стана свидетел на спад на рублата от 48% за 2014 г. ,а цената на валутата продължава да поевтинява. Това означава по-малко пари за военни авантюри в чужбина. Ядрените амбиции на Иран и революционната Венецуела ще имат по-малко възможност да провеждат политиките си. Саудитска Арабия ще внимава. Изведнъж САЩ не е зависима от страни, които не я харесват.

Американската автомобилна индустрия стана свидетел на най-добрите си продажби за ноември от 11 години. Индустрията очаква ръстът да продължи заради спадащите цени на петрола, подобрения пазар на труда и ниските нива на лихвите. Хората се подготвят и си купуват коли. Това е истински стимул за икономиката. Американците могат да са благодарни за това на шистовата революция. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:20 | 13.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още