Федералният резерв на САЩ трябва да бъде предпазлив при повишението на лихвените проценти заради съществуващите рискове пред американската икономика, заяви председателят на централната банка за Ню Йорк Уилям Дъдли, цитиран от Ройтерс.
Дъдли е един от най-влиятелните членове на Комисията по паричната политика и изказването му сигнализира, че шансoвете за повишение на лихвите до края на годината намаляват.
По думите му би било „прибързано“ да изключи затягане на паричната политика през 2016 г. Същевременно Дъдли заяви, че „негативните шокове“ се по-вероятни заради неясните последици от референдума във Великобритания за излизане от Европейския съюз и заради силния долар.
„Всички тези три причини – доказателствата, че паричната политика в САЩ е умерено гъвкава, фактът, че финансовите условия се влияят от развитията на икономиката и финансовите пазари в чужбина и съображенията за управление на риска, в момента подкрепят предпазлив подход при повишението на лихвените проценти в краткосрочен план“, посочи Дъдли.
Коментарите му, включително и за несигурността около изборите за президент на САЩ на 8 ноември, подсказват, че банката вероятно е склонна да се въздържи от действия до декември. Тогава ще е изминала една година, откакто беше затегната паричната политика за пръв път от близо десетилетие.
Дъдли приветства последните данни за очакванията на инвеститорите, които прогнозират по-малко агресивен подход в затягането на паричната политика занапред. Освен това той предупреди, че става все по-ясно, че следкризисните насрещни ветрове вероятно ще останат перманентни.
По време на конференция на индонезийския остров Бали Дъдли заяви, че е възможно икономиката да се представи по-добре от очакванията до края на годината, финансовите условия да се облекчат или пък други международни рискове да избледеят. „Поради тези причини смятам, че е прибързано да се изключва затягане на паричната политика тази година“, каза още той.
По думите му, ако икономиката и трудовият пазар се подобрят бързо, Фед ще реагира, като вдигне лихвите по-рано. „Ако това се случи много бързо, определено мога да допусна повишаване на лихвите дори преди изборите“, заяви Дъдли.


Варна представи добри практики в грижата за възрастните хора
Средната пенсия ще достигне 543,46 евро през 2026 г.
Почина шофьор от тежката катастрофа край Малко Търново
Спартак привлече подн наем футболист на Гьозтепе
Правителството обяви мерки за борба с пожарите през лятото
Група приятели основаха компанията като студенти, а сега са милиардери
Шевърли: В следващите няколко месеца златото ще се възстанови
Новините в развитие
Егерт: Историческите мерки на ЕС за стоманата ще защитят работни места
САЩ вдигат ограниченията върху AI модела Fable 5 на Anthropic
BMW M4 CSL се превърна в суперкола с 922 коня
Опасен пропуск в съвременните коли убива над 400 души годишно
През 2026 все още се правят коли с 6-цилиндров мотор с карбуратор и 500 к.с.
Гражданска отговорност – пълно ръководство за шофьора, който цени пътната безопасност
Никога не паркирайте колата си под това дърво през лятото
Пенсионерите работят, парите им отиват за лекарства
Цончо Ганев обвини Радев в неизпълнение на предизборни обещания
След обира в къщата на Кънчо Стойчев: Тестват с детектор на лъжата целия персонал в имението
Демерджиев: ГЕРБ няма как да ме съдят
преди 9 години Same rate hike like last few months....for example 7 months... what is sure? Gold rise anyway! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години sure rate hike Sept or most likely Dec 16 отговор Сигнализирай за неуместен коментар