fallback

Познатият стар проблем на американската икономика

Икономиката на САЩ не е изправена пред нов проблем – значително забавяне в ръста на новите работни места, а пред добре познат проблем

20:55 | 09.08.16 г. 2

Двата по-силни доклада за новите работни места в САЩ показват, че американската икономика не е изправена пред нов проблем – значително забавяне в ръста на новите работни места, а пред добре познатия стар проблем с почти стагниращия ръст на производителността на труда, коментира Bloomberg TV Bulgaria.

Продължаващият нисък ръст на производителността на труда в САЩ вероятно означава, че бизнесите не увеличават капиталовите разходи, за да увеличат производството, докато другият основен производствен фактор – трудът, става все по-оскъден и скъп. Централните банкери от своя страна ще се надяват тази тенденция да спре да се развива, казва в свое изследване екип икономисти от Deutsche Bank, воден от Доминик Констам.

„Един от ефектите на ниската производителност е, че е от изключителна важност за Фед да предпазва съвкупното търсене, особено с понижаването на темпа на разкриване на нови работни места и с наближаването на нивото на пълна заетост“, пише в доклада на Deutsche Bank, цитиран от Bloomberg.

Навлизайки във второто тримесечие на 2016 г., производителността на труда на тримесечна база расте само с 0,7% за последните 4 периода, което е далеч под средната стойност на индикатора в дългосрочен план, която достига 2,2%.

Производителността на труда в САЩ неочаквано отбеляза спад през второто тримесечие на 2016 г., стана ясно днес. Спадът достига 0,5% на годишна база, а през предходното тримесечие отново имаше понижение, тогава в размер на 0,6%, показват данните на Министерството на труда.

Икономистите очакваха последните данни за производителността извън селскостопанския сектор да се равнява на 0,4% на тримесечна база през второто тримесечие. В същото време за увеличаване на производството е необходимо или да се увеличи производителността на труда, или да се работи повече време, а застаряването на населението от своя страна поставя спирачка пред темпа на ръст на работната сила. При тези условия липсата на ръст в производителността на труда може да обрече цялата американска икономика на застой.

В този контекст решенията на Фед стават още по-трудни от гледна точка на това, че централната банка трябва да внимава да не повлияе негативно на инвестициите, тъй като в дългосрочен план ръстът на инвестициите е предпоставка за ръст на производителността на труда. А фактори, които влияят на това са финансовите условия, нивото на лихвите, кредитните спредове, стойността на щатския долар и цените на акциите.

В момента обаче корпоративният сектор в САЩ едва ли ще увеличи инвестициите при липсата на силно (глобално) крайно търсене. От своя страна работниците са потребители и докато пазарът на труда остава силен, Фед може да си позволи да повишава лихвите постепенно. Централната банка все пак трябва да внимава да не повлияе негативно на съвкупното търсене, което от своя страна да потисне още повече растежа на производителността на труда.

Всички тези фактори означават, че лихвите в САЩ ще останат на по-ниско ниво по време на текущия цикъл на затягане, считат анализатори от Bank of America Merrill Lynch.

Други подобни коментари четете в сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:23 | 13.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още