Индексите на Wall Street започват с понижения, повлияни от притеснения, свързани с очакваните тази седмица корпоративни отчети и нарастващото геополитическо напрежение.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отбелязва спад от 151,41 пункта до 25 292,93 пункта, като United Technologies и Procter & Gamble отчитат понижение в стойността на книжата си, предава CNBC.
Широкият бенчмарк S&P 500 отписва 0,64% от стойността си, достигайки ниво от 2749,95 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite също се понижава с 0,31 на сто до 7426,25 пункта.
Индексите отбелязват спад с повече от 3,8 на сто от началото на месеца главно заради опасенията около продължаващото увеличение на лихвените проценти и забавянето на глобалната икономика.
"Необходимо е пазарът да се успокой, за да се върнат обратно инвеститорите", коментира Джеръми Клейн, главен пазарен стратег в FBN Securities. Той се надява сезона на отчетите да помогне за това.
Акциите на Bank of America и Citigroup поевтиняват с повече от 1,5%, докато книжата на JP Morgan Chase и Goldman Sachs се търгуват с понижения съответно от 1,2% и 1,1%.
Компанията за видео стрийминг Netflix, както и представителите на биотехнологиите също допринасят за негативните резултати. Книжата на Netflix поевтиняват с 2,3 на сто, докато тези на iShares Nasdaq Biotechnology бележат спад в стойността си с 2,2%.
Сред отчетите на публичните компании, които инвеститорите очакват тази седмица, са 3M, McDonald's, Caterpillar и United Technologies, Amazon и Alphabet.
Сезонът на отчетите отбелязва един добър старт за момента. Според данни от FactSet 82% от компаниите S&P 500, които обявили резултатите си, са надминали очакванията на анализаторите.
По-рано през деня саудитският министър на енергетиката, промишлеността и минералните ресурси Халид ал Фалих заяви, че няма гаранции, че цената на петрола няма да превиши 100 долара за барел през следващата година. Това добавя допълнително напрежение около американските санкции върху производството на петрол в Иран и случая с убития саудитски журналист Джамал Кашоги и е в разрез с искането на президента на САЩ Доналд Тръмп за понижаване на цената на петрола.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа отбелязва понижение съответно до 3,196% и 3,381%.
Индексът на долара, измерващ стойността на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, бележи ръст от 0,27 на сто до ниво от 95,97 пункта. Еврото и британската лира поевтиняват спрямо долареа съответно с 0,30% и 0,69% до 1,1476 долара и 1,2982 долара.
Международният бенчмарк Brent се търгува с понижение от 61 цента при 79,17 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол West Texas Intermediate също отбелязват спад от 83 цента до 68,29 долара за барел.
Цената на златото спада с 0,3 на сто до 1225 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:31 часа