Американските пазари започнаха първата борсова сесия от новия месец на зелена територия след коментар на американския президент Доналд Тръмп, който даде сигнал за възможен напредък в американско-китайските търговски отношения, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones industrial average се повишава с над 200 пункта, достигайки ниво от 25 318,12 пункта. На свой ред широкият измерител S&P 500 отбелязва ръст от 0,75% до 2732,15 пункта благодарение на сектора на суровините. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite отчита повишение от 1%.
По-рано днес Доналд Тръмп написа в съобщение в Twitter, че е имал „дълъг и много хубав разговор“ с китайския си колега Си Дзинпин по въпросите на търговията. Той също така потвърди, че е насрочена среща между двамата в рамките на предстоящия форум на Г-20 в Буенос Айрес.
По-доброто представяне на акциите се дължеше и на публикуваните в четвъртък отчети за тримесечието на компании като Cigna и DowDuPont. Акциите им поскъпват съответно с 0,6% и 8,5%.
Очаква се по-късно днес да бъде публикуван и тримесечният отчет на Apple, чиито книжа поевтиняват с 0,3%.
Двудневното рали на Wall Street изглежда продължава, като само за два сесии Dow успя да нарасне с над 650 пункта.
Но „колкото и приятни за изживяване да са последните две сесии, само те не са индикатор, че най-лошото е свършило“, посочва Майкъл Шаул, председател и главен изпълнителен директор на Marketfield Asset Management.
Месец октомври завърши със сериозни спадове за някои от основните американски индекси. Dow отписа 5,1% от стойността си – най-голямата му месечна загуба от януари 2016 г. насам. S&P 500 пък загуби 1,91 трлн. долара пазарна капитализация през миналия месец, който е и най-лошият му от септември 2011 г. насам.
На стоковите пазари цената на петрола се понижава. Американският лек суров петрол WTI отписва 0,64%, достигайки цена от 64,89 долара за барел. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поевтиняват с 0,65% до цена от 74,55 долара за барел.
Златото на свой ред поскъпва с 1,54 до 1233,70 долара за тройунция.
При облигациите доходността по 10-годишните американски ценни книжа се понижава до 3,144%, а по 30-годишните – до 3,385%.
*Информацията е актуална към 17:20 часа


Отличиха най-добрите военни моряци за тази година
Християн Мицкоски: Ние не искаме милост, България трябва да изпълни условията ни!
Любовен хороскоп: Страст за овните, разум за девите
Районите на Варна без електричество днес са
Виц на деня - 16 декември
Биткойн проби $86 000, докато се спуска към дъното за годината
Европа се нуждае от по-умен подход към имиграцията
Електричеството сега възпрепятства растежа в световната икономика
Ford ще понесе 19,5 милиарда долара загуби заради стратегията за електромобили
На мен няма да ми се случи: Под 10% от имотите в България са застраховани
7 от най-красивите двигатели в историята
Защо системата Start/Stop може да не работи
Кой печели и кой губи на българския пазар през 2025
Шофьорка обърка педалите и скочи в пълен с хора басейн
Jeep Wrangler получи специална версия
Масовото убийство в Сидни е вдъхновено от "Ислямска държава"
15 затворници умират за четири дни в еквадорски затвор
Турция свали дрон, приближил границата откъм Черно море
Денят започва с мъгли, през деня слънцето ще се показва
Тръмп се подигра грозно с убития режисьор Роб Райнър