Произхождащи от малцинствата и новоизбрани в Конгреса, четирите демократки, взети на прицел от Доналд Тръмп, въплъщават лявото крило на партията, и според някои, и бъдещето му благодарение на безмилостната си опозиция срещу американския президент, с риск да предизвикат остра полемика.
Те се превърнаха в "бандата" от влизането им през февруари в Камарата на представителите. Александрия Окасио-Кортес (Ню Йорк), Илхан Омар (Минесота), Аяна Пресли (Масачузетс) и Рашида Тлаиб (Мичиган) са част от новите лица, които позволиха на партията да поеме контрола над долната камара на Конгреса след междинните избори през ноември.
Те искат да се борят с милиардера републиканец, като използват присъщите му оръжия - социалните мрежи, и издигат прогресистка програма въпреки неохотата на по-центристките влиятелни фигури сред демократите.
Дъщеря на американец и пуерториканка, Александрия Окасио-Кортес, която е отраснала в квартал Бронкс в Ню Йорк и е на 29 години, е най-младата парламентаристка в долната камара. АОК (както я наричат) претендира, че е "социалистка" - дума, която се приема като твърде лява в САЩ - и щедро разпространява посланията си благодарение на своите 4,7 милиона последователи в Twitter.
Тя е най-харизматичната от четирите и ѝ предричат бляскаво бъдеще в американската политика.
Но тя предизвика полемика в средата на юни, като сравни лагерите за задържане на мигранти, изградени по южната граница на САЩ с "концентрационни лагери" и нарече американското президентство "фашистко". Нейните недоброжелатели разкритикуваха аналогиите ѝ с лагерите на смъртта и я обвиниха в "поругаване на паметта" на жертвите на Холокоста.
Тя също предизвика скърцане на зъби вътре в Демократическата партия с проекта си за данък за по-богатите, по-строг контрол на банките и критиките си към климатичния план, който според нея е твърде мек, на бившия вицепрезидент Джо Байдън, участник в надпреварата за номинацията на демократите за президентските избори през 2020 г.
Бойкот и антисемитизъм
Илхан Омар и Рашида Тлаиб - първите две жени мюсюлманки избрани в Конгреса, редовно са обвинявани в антисемитизъм, откакто обявиха подкрепата си за международната кампания за бойкот на Израел.
37-годишната Илхан Омар, която носи ислямски тюрбан, предизвика полемика с коментарите си за Израел, оценявани като антисемитски от мнозина парламентаристи, включително в лагера на демократите. Тя заяви през февруари, че американски конгресмени подкрепят Израел заради финансови интереси.
Парламентаристката, дъщеря на сомалийски бежанци, пристигнали в Минесота, когато е била на 12 години, се дистанцира от всички антисемитски изказвания и поднесе извинения.
През март тя беше обвинена, че се опитва да омаловажи атентатите на 11 септември - най-смъртоносната атака на американска земя. Доналд Тръмп публикува в Twitter видеоклип с нейните думи на фона на горящите кули близнаци в Ню Йорк. Милиардерът вчера отново я обвини в подкрепа за Ал-Каида.
42-годишната Рашида Тлаиб е родена в Детройт в палестинско семейство. Тази бивша адвокатка, която превърна оставката на президента в един от аргументите на кампанията си в Мичиган, подкрепи през януари кампанията за бойкот на Израел. Тя твърди, че в САЩ бойкотът е "право и част от историческата ни борба за свобода и равенство".
45-годишната Аяна Пресли е първата афроамериканка, представляваща щата Масачузетс във Вашингтон. Парламентаристката от Бостън заедно с Рашида Тлаиб и Александрия Окасио-Кортес е член на влиятелната финансова комисия в долната камара. Яростен противник на имиграционната политика на правителството на Тръмп, тя осъди задържането на мигранти от Централна Америка в "клетки" в полицейските центрове на границата.
Според нея "бандата" не се ограничава с четирите дами. "Нашата банда включва всеки, който ще се пожертва за изграждане на по-справедлив и по-равноправен свят", заяви тя вчера.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Куба остана напълно без дизел и мазут
Премиерът свиква среща за овладяване на цените
Слънчево време днес, но на места ще превали
До момента САЩ са похарчили $29 милиарда за войната срещу Иран
преди 6 години Аз им пожелавам успех! Така политиката получава колорит отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Тези четирите дами са физически непривлекателни и неподдържани, перхидролени феминистки, без опит в абсолютно никаква сфера на живота и 4-те са даже са върли антисемити и привърженички на палестина. Дори нарцис като Тръмп изглежда направо като великият Конфуций сравнен с коя да е тези 4-те по интелектуален потенциал. Познайте колко банкерите от ФЕД и спекулантите от WallStreet обичат феновете на т.н. измислена държава палестина ще позволят на подобен лидер да се добере до някаква власт имайки в предвид етноса на мнозинството от тях. Тези девойки реално играят ролята на придворния шут на краля и отклоняват вниманието на медиите от многобройните гафове на Тръмп в Twitter. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Велики са! :D :D :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар