Qantas Airways Ltd. обяви, че печалбата й за финансовата година до края на юни 2011 г. е достигнала 250 млн. австралийски долара (263 млн. американски долара), което е над два пъти повече спрямо аналогичния предходен период, но предупреди, че бизнес средата е твърде предизвикателна за прогнозиране на печалба през останалата част от 2011 г., съобщи АР.
За 12-те месеца до юни 2010 г. аналогичният показател на най-големия австралийски въздушен превозвач е бил 112 млн. австралийски долара.
От компанията посочиха, че липсата на прогноза за периода до края на годината е заради несигурната икономическа обстановка и големите промени, които се извършват в компанията.
Главният изпълнителен директор Алън Джойс заяви, че резултатът е бил постигнат въпреки известен брой предизвикателства, пред които е изправена Qantas и целият секор.
„Резултатът отразява силата на портфолиото на Qantas Group и най-доброто ни представяне от започването на световната финансова криза“, се посочва в негово съобщение. „Постигнахме резултата, преодолявайки значителни външни и оперативни фактори, включително поредица от природни бедствия, 28% среден ръст в цените на горивото и представящия се под очакванията международен бизнес“, се казва още там.
През миналата седмица компанията обяви плановете си за съкращаване на 1 000 работни места като част от голяма реорганизация на губещите й международни бизнес линии, която ще включва създаването на нова авиолиния, базирана в Азия. Тя ще създаде и смесена компания под името Jetstar Japan с Japan Airlines Co. и Mitsubishi Corp., базирана в Япония.
Днес международното подразделение на авиокомпанията отчете загуби от над 200 млн. австралийски долара.
„Ще продължим да се концентрираме върху подобряването на комфорта на потребителите, развиването на по-силна и по-широка съюзна мрежа и ще увеличим концентрацията си върху най-бързо растящите авиационни региони в света“, заяви Джойс, визирайки Азия.
От Qantas отбелязаха, че основната печалба преди данъци, която е предпочитаният показател за финансово представяне при авиокомпаниите, е 522 млн. австралийски долара, оправдавайки предварителните прогнози на компанията за показател между 500 млн. и 550 млн. австралийски долар, и е повече от 377-те млн. австралийски долара, спечелени за предходния 12-месечен период. Анализатори предвиждаха печалба от 514 млн. австралийски долара.
Според компанията резултатите са постигнати въпреки отражението на природните бедствия, включително циклоните в Австралия, земетресенията в Япония и Нова Зеландия, вълните цунами в Япония и пепелта, изхвърлена от чилийски вулкан, която спря полетите за няколко дни – всичко това оценявано на 224 млн. австралийски долара.
Qantas очаква да увеличи капацитета през първата половина от настоящщата финансова година, започнала на 1 юли, с 8%, а основните разходи за гориво през първата половина да нараснат с около 500 млн. австралийски долара до 2,2 млрд. австралийски долара.


Скоро: Озоновата дупка ще изчезне непълно
Тъжна вест! Почина един от най-големите архитекти в историята
Какво време ни очаква в неделя?
Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
„Байерн” надигра „Щутгарт” с хеттрик на Кейн
Божидар Божанов: По всичко изглежда, че провокаторите са действали с МВР
Разходите за заплати нарастват с около един милиард евро
Румен Петков: Омразата тръгва от парламента
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари