Срещата на външните министри на страните от Г-7 започна в Хирошима без първия германски дипломат Франк-Валтер Щайнмайер, предаде ТАСС.
Щайнмайер не можа да стигне до Япония заради повреда в правителствения самолет. Японското външно министерство вече обяви, че той ще пропусне всички официални събития днес. Отменена е и срещата му с японския външен министър Фумио Кишида, която трябваше да се състои днес.
Поради неочакваната спънка програмата на двудневната среща се променя непрекъснато. Известно е, че през следващите два дни министрите планират да посетят парка на мира в Хирошима, както и шинтоисткия храм Ицукушима на остров Мияджима.
Очаква се на заседанията при закрити врати страните да обсъдят борбата с тероризма, проблемите за сигурността на мореплаването и ядреното разоръжаване. Освен това външните министри на седемте най-развити страни ще обсъдят проблемите на Близкия изток и Украйна.
По-рано генералният секретар на японското правителство Йошихиде Суга подчерта, че това е първата среща на високо равнище на Г-7 в Азия от 8 години насам. Той изрази надежда, че седемте страни ще обсъдят и регионални проблеми като Северна Корея и гаранциите за сигурността на мореплаването.
Посещението на държавния секретар на САЩ Джон Кери в Хирошима е безпрецедентно, отбелязва Франс прес. Кери е най-високопоставеният американски политик, посещавал японския град, станал жертва на първата ядрена бомбардировка в историята.
Утре американският държавен секретар ще посети парка на мира и ще отдаде почит на 140-те хиляди жертви на американската бомбардировка на 6 август 1945 година.
Днес е и първото посещение в Хирошима на външни министри на Великобритания и Франция, които също са ядрени сили, отбелязва АФП.
Япония е единствената страна в света, ставала някога обект на ядрена бомбардировка. Токио се надява да изпрати силно послание на света, като след края на срещата публикува документ, който да остане в историята като "декларацията от Хирошима".
По-рано Франк-Валтер Щайнмайер заяви, че не би искал форматът на Г-7 да се окаже дългосрочен. "Трябва да създадем условия за връщане към формата Г-8", подчерта германският дипломат, но добави, че за момента не са налице подходящи условия, информира ТАСС.
"Очевидно е, че нито един сериозен международен конфликт не може да бъде решен без участието на Русия", подчерта германският външен министър. Той наблегна на необходимостта Русия да допринесе за политическо решение на кризата в Украйна и да играе конструктивна роля за постигане на мир в Сирия.
(БТА)


Днес времето остава дъждовно
Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Внук на легендата Мърков стана европейски шампион по борба
Куба остана напълно без дизел и мазут
Премиерът свиква среща за овладяване на цените
Слънчево време днес, но на места ще превали
преди 10 години "Утре американският държавен секретар ще посети парка на мира и ще отдаде почит на 140-те хиляди жертви на американската бомбардировка на 6 август 1945 година"Баси ...все едно " Хитлер поднесе цветя на избитите евреи "...а къде е черният Нобелов лауреат за мир ...?А пък самолетът на Щайнмаер да не вземе да падне некъде , ако продължава да предлага връщането на Русия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар