Панама, която е в центъра на скандала Panama Papers от няколко седмици, официално пое ангажимента пред Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) да участва в автоматичния обмен на финансови информации с другите страни, които са поели този ангажимент, предаде AFP, цитирана от БТА.
По време на визита в седалището на ОИСР в Париж панамският заместник-министър на външните работи Луис Мигел Инкапие е предал писмо, с което Панама официализира присъединяването си към Механизма за автоматичен информационен обмен. Това ще стане обаче от 2018 г., защото страната все още трябва да внесе промени в законите си, за да се приведе в съответствие с изискванията на международната организация.
Обменът на информация ще е в съответствие със стандарт, одобрен през 2014 г. от Форума на ОИСР за прозрачност и обмен на информация за данъчни цели. Този стандарт са ратифицирали вече 100 страни.
Финансовата система на Панама беше остро разкритикувана след скандала Panama Papers. След разкритията, изтекли от панамската адвокатска кантора Mossack Fonseca за офшорни компании, в които бяха замесени високопоставени политици, спортисти и милиардери, Панама беше осъдена заради законодателството ѝ, което дава възможност за установяването на подобни офшорни схеми и заради това, че върви срещу световната тенденция за фискална прозрачност.
В началото на май президентът на Панама Хуан Карлос Варела демонстрира готовността си за промяна и пое ангажимента да реформира панамската финансова система и да участва в автоматичния обмен на данъчни информации, но на двустранен, а не на многостранен принцип, като го изискваше ОИСР.
Още по темата за досиетата от Панама можете да прочетете тук


Днес Румен Радев ще депозира оставката си
Таро хороскоп: Какво вещаят картите на 20-ти януари?
Виц на деня - 20 януари
Жълт код във Варна заради много студено време
Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Базуката на ЕС: Ще бъде ли използван инструментa против принуда за Гренландия
Унгарската Mol ще купи дяла на "Газпром" в санкционираната сръбска рафинерия
Източна Европа взе втората най-важна позиция в ЕЦБ
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Mazda спира два от малките си модели
Най-продаваните мотоциклети в България през 2025
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Руски удари по Киев с дронове и ракети, части от града са без ток и вода
Отново мразовит ден, обявен е жълт код за студ в Северна България
Доларът поевтиня към еврото заради Гренландия
Фермери от Европа, включително България, се събират на протест в Страсбург
Екокатастрофа до Карлово, хиляди мъртви риби