Международният валутен фонд (МВФ) призова за въвеждане на глобален данък върху въглеродния диоксид за борба с изменението на климата.
В съвместно изявление директорът на МВФ Кристин Лагард и директорът за фискалната политика на МВФ Витор Гаспар се изказаха за такава такса. Както те пишат в публикация в блога на организацията, световните емисии на въглероден диоксид ще трябва да се намалят до 2030 г. с една трета и да се наложи данък от около 62 евро на тон въглероден диоксид, за да се съобразят с целите на Парижкото климатично споразумение. Това пише германският седмичник Die Zeit.
Лагард и Гаспар считат, че има "значителен консенсус" за това, че данъчното облагане е "ефективен инструмент", за да се ограничи консумацията на изкопаеми горива и свързаните с тях емисии на въглероден диоксид. Освен това таксата ще осигури необходимия доход за обратния път към възобновяемите енергийни източници.
Това данъчно облагане обаче би имало различно въздействие върху емисиите на въглеродин диоксид от отделните страни. Така например в Китай, страната с най-голяма концентрация на емисии в света, данък от около 39 евро може да доведе до 30% намаление на емисиите. Същото се отнася и за Индия и Южна Африка, където енергията постъпва главно от въглища. В държави като Франция, които използват енергия от други източници като ядрената енергия, данъкът ще доведе до спад от 10%
Защо германският канцлер Ангела Меркел е против данъка можете да прочетете в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Първан Симеонов: Може да се окаже, че моделът остава без Борисов и Пеевски, но с нов началник
Стоичков след среща с Марко Рубио: Впечатлен съм от него
3 противовъзпалителни рецепти за вечеря
Пациент с множество травми е транспортиран с въздушна линейка от Смолян към "Пирогов"
СЗО: Над 1300 души са загубили живота си заради горещините в Европа
преди 7 години Ей там, т.е. при същите евреи но тоя път надали Чайна и остатъците които се индустриализират и са индустриализирани, ше им плащат ... по-скоро ньет .... https://***.rockefellerfoundation.org/https://***.rbf.org/How a Handful of Wealthy Foundations Control the Anti-Fossil Fuel Agenda and Escape Scrutinyhttps://***.energyindepth.org/how-a-handful-of-wealthy-foundations-control-the-anti-fossil-fuel-agenda-and-escape-scrutiny/Това е отправено към такива страни кат наща, деиндустриализация до последната дуппка и "Спраайте се демографската криза" така казал Белия Чаршафф Папата отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Най-голямата заплаха за цивилизацията не са "климатическите промени", но екоталибаните !!! Днес искат 30% намаление на емисиите на въглероден двуокис и въобще не се интересуват, че това ще доведе до енергиен колапс... утре ще се сетят, че човекът прави въгледвуокис и когато диша - и ще ни забранят и да дишаме !!! Екоизродите са като секcуалните противоестественици и някои безочливи малцинства - търпиш ли ги, качват ти се на главата. Досега не съм видял протестиращи и пищящи екоталибани да отидат и да засадят и отгледат една горичка от хубави дървенца някъде, та да усвояват те въглеродния двуокис. Къде ти - за това трябва труд - а да пищиш и нещо да искаш винаги е по-лесно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Искат да натоварят още по-бедните страни.Ясно е ,че там парите ще се откраднат отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години п.а.р.а.з.и.т отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години и правилно ... МВФ е световен *** . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Дреме им на Дончо, Путин и тов. Си за МВФ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години пари за нищо сиреч... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години интересен въпрос , в БГ постъпленията от въглеродни квоти се акумулират във фонд сигурност на електроенергийната система, който беше създаден с цел покриване на натрупаните тарифни дефицити на НЕК... каквото и да означава това :))) иначе по света :-чехия и литва подобряват енергиината ефективност на сградния фонд;-португалия и испания в развитие на ВЕИ сектора;-полша подпомага енергиината ефективност и развитие на ВЕИ;-германия има специален фонд за климата и енергетиката, който подкрепя широк кръг от дейности включително и изследвания и научни проекти ...предполагам ще се създаде специфичен фонд под шапката на МВФ и от там ще се финансират проекти ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години И къде ше потъват мангизите от тоя нов данък ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар