Аукционна къща Sotheby's продаде на вчерашен търг в Ню Йорк Apple-1 - първия модел персонален компютър, произведен от американската компания Apple, за сумата от 374 500 долара, съобщи Ройтерс.
Предварителната оценка на компютъра, който е в работещо състояние, бе между 120 и 180 хиляди долара.
Крайната платена цена се оказа над два пъти по-голяма от очакваната.
Специалистите от аукционната къща подчертават, че в света са се запазили само 50 подобни компютъра, като от тях в момента работят едва 6. При сега продаденото устройство са включени и касетъчна част и монитор, както и клавиатура.
Първите компютри на Apple са доставяни без монитори, мрежови части и клавиатури, както и без кутии. За тази цел са били произвеждани дървени кутии.
Основателите на компанията Apple Стив Джобс и Стив Возняк представят Apple -1 за пръв път през 1976 г. в Пало Алто, щата Калифорния.
Идеята обаче впечатлява единствено собственика на местна мрежа магазини Пол Теръл, който поръчва 50 бройки на цена 500 долара едната. Той иска компютрите да му бъдат доставени напълно комплектувани, а не както се предлагат на части. Поръчката е изпълнена за 30 дни.
През същата година Джобс и Возняк правят още 150 подобни компютъра, които продават на свои приятели и търговци. През 1977 г. Apple-1 вече е заменен от по-масовия модел Apple-2.


12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Варна бе домакин на Държавното първенство по стрелба с лък за незрящи
Обменът на левове в евро от 1 юли: Ако банките и пощите въведат такси, трябва да ги обявят предварително
Наблюдаваме Ягодова луна
Какво време ни очаква във вторник?
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 6
Дебютът на Amazon в бързите доставки изтри $15 млрд. от оценката на конкурентите
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 5
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 4
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 3
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Любовта им няма край: Дуа Липа и Калъм Търнър с поредното романтично бягство
Китай демонстрира ключов пробив в разработката на изтребител от шесто поколение
МЗ за гладната стачка на проф. Шиварова: Няма да допуснем пациенти да се превръщат в заложници
Охраната на Пеевски е струвала малко над 220 000 лв. за 10 месеца
преди 14 години Само най-запалени любители на марката и платежоспособни колекционери могат да дадат толкова пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар