Името Napster неочаквано възкръсва.
Музикалната стрийминг услуга Rhapsody, която купи остатъците от компанията през 2011 г., променя името си на Napster, съобщава CNNMoney.
Името Napster вероятно е и много по-известно от Rhapsody.
Napster стартира като сайт за безплатно споделяне на музика, който се превърна в "дом" на пиратска музика. Той разтърси музикалната индустрия и помогна да се промени начина, по който потребителите имат достъп до музика в интернет. В крайна сметка обаче сайтът спря да съществува, след като звукозаписната индустрия спечели федерално дело срещу него през 2001 г. Така беше наложена забрана на сайта да публикува музика с авторски права.
Napster спря работа през 2001 г. и обяви фалит през 2002 г. Оттогава компанията се опитва да се преоформи в абонаментна музикална услуга.
От онзи момент нататък Napster неколкократно смени собствениците си, включително германският медиен конгломерат Bertelsmann, търговецът на електронни стоки на дребно Best Buy и последно от Rhapsody, която придоби компанията от Best Buy преди пет години.
Rhapsody беше една от първите абонаментни услуги за онлайн стрийминг, която стартира през 2001 г. под името Listen.com. Днес тя има 3,5 млн. регистрирани потребители в 34 страни. Компанията обаче изпитва трудности в конкуренцията си със Spotify и Pandora, а битката навлизат още нови стрийминг услуги от Apple, Amazon и Google.
Компанията вече използва името Napster в някои страни като Канада. В публикация в блога на сайта обаче се казва, че променя името си изцяло на Napster.
“Няма да има промени във вашите плейлисти, любими песни, албуми и артисти. Същата музика. Същата услуга. Същата цена. 100% музиката, която обичате. Останете на линия!“, казва се в публикацията.


Тийнейджърка скочи от блок в Пловдив
Танкерът "Кайрос" остава блокиран край Ахтопол трети ден
Отбелязваме 116 години от рождението на Никола Вапцаров
Букурещ избира кмет
Курортите вече са пълни за 8 декември
JPMorgan: Европа има „реален проблем”
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Военните завзеха властта в Бенин
Келлог: Мирното споразумение за Украйна е много близо
Наталия Киселова: Улицата не може да замени парламентарната трибуна
Сръбският премиер: Няма да има недостиг, енергийната ситуация в Сърбия е под контрол
Тревожен сигнал: хранителната сигурност в България не е обезпечена