Съюзът на европейските футболни асоциации (УЕФА) обсъжда с инвестиционната компания Centricus Asset Management финансов пакет за над 6 милиарда евро за реконструкция на Шампионска лига, с който трябва да бъдат блокирани плановете на редица водещи клубни отбори за обособяване на отделно международно първенство, известно като Суперлига, пише Bloomberg, цитирайки източници, запознати с темата.
Преговорите продължават и за момента не е сигурно дали базираното в Швейцария ръководство на УЕФА и британската Centricus ще постигнат споразумение.
Създаването на Суперлига бележи най-голямото сътресение в европейския футбол от 50-те години на миналия век и слага край на дългогодишната доминация на Шампионска лига сред регионалните футболни турнири.
Група от най-богатите клубове, в това число Манчестър Юнайтед и Реал Мадрид, обяви плановете за отцепване от Шампионска лига и създаване на Суперлига, която да стартира от август. В списъка с клубове влизат общо шест отбора от Англия, три от Италия и Три от Испания. Те ще играят помежду си в средата на седмицата в своеобразна алтернатива на ШЛ. В допълнение към предвидените 15 постоянни отбора други пет ще могат да се класират всяка година за Суперлигата.
Планът в размер на 4 млрд. евро, който се финансира от американската банка JPMorgan Chase & Co., предизвика множество разпалени критики от страна на местните първенства и политици. УЕФА заяви, че може да забрани на играчите от въпросните отбори да участват с националните си отбори в международни изяви като Европейското и Световното първенство.
Президентът на УЕФА Александър Чеферин заяви по-рано в понеделник, че създаването на Суперлига е „позорен, самоцелен план и изплюване в лицето на футболните фенове“.
Чеферин потвърди заплахата, че футболистите, които участват в мачовете от Суперлигата, няма да могат да играят за националните си отбори и да участват на европейски и световни първенства.
"Всички сме обедини срещу глупостта на този проект, срещу тези позорни, егоистични предложения, подхранвани преди всичко от алчността. Това е циничен план, който е насочен напълно срещу това, което футболът трябва да бъде. Призоваваме всички да застанат изправени до нас. Ще направим всичко възможно, за да гарантираме, че това никога няма да стане", каза Чеферин.
Centricus води преговори с УЕФА от няколко месеца относно финансирането, изтъква източник. Инвестиционният посредник е обсъдил първоначален пакет от около 4,2 млрд. евро, който е увеличен до над 6 млрд. евро заради Суперлигата.


Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Само една фирма иска да поеме зимното поддържане на двата най-големи района на Варна
Оставиха в ареста 62-годишен мъж за държане на цигари без бандерол
Румен Радев напуска Президентството и прави партия
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Американците плащат почти цялата цена на митата на Тръмп, показа проучване
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Апрески – най-хитовите ботуши, които да носите тази зима
Зафиров: Оставката на Радев ще помогне политиката да се върне към същността й
Ивелин Михайлов за Радев: Смело решение да влезе в политиката
Костадинов: С нетърпение очаквам Радев на дебати, вече не може да се крие