„Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Напоследък се появиха и доста инвеститори, които имат свободни пари и купуват монети с малък тираж с цел спекула, препродажба на по-висока цена“, каза експертът.
Неделев определи монетата от два златни лева със стилизиран образ на Паисий Хилендарски, която беше пусната в обращение от БНБ на продажна цена 3755 лева, като най-скъпата монета в новата история на България.
Той смята, че към настоящия момент тя не е добра инвестиция, защото при борсова цена на златото около 100 лева, нейната цена на грам е 161 лева. „Но от колекционерска гледна точка – предвид малкия тираж на монетата, тя представлява интерес за колекционери“, заяви Неделев.
По отношение на това как се определя стойността на възпоменателните монети, експертът посочи, че няма регулиран пазар, а цената се формира на база търсене – предлагане. И даде пример с монета с цар Борис от 1930 г., струваща в детството му 50-60 стотинки. В момента такава монета с хубаво качество има цена от 700-800 лева.
„По тази причина нумизматиката си е и вид инвестиция, напомни Неделев.
Като пример за монети, чиято цена се е покачила много напоследък, той даде петте златни монети, сечени по времето на цар Фердинанд. „Говорим за емисиите 1894 година и 1912 година. В момента на чужди аукциони тези монети стигат баснословни цени дори за европейския пазар - близо 100 хиляди швейцарски франка”, посочи Петър Неделев.
По думите му, в последните две години на пазара се появиха доста свободни пари и много инвеститори, които не са колекционери в истинския смисъл на думата, правят бързи пари. „Предполагам, че до няколко години тази еуфория ще отмине, каза Неделчев и прогнозира, че цените леко ще паднат.
За да се определи стойността на старите монети, той съветва да се направи консултация в нумизматичните дружества, като в България такива има в София, Пловдив, Велико Търново и Плевен.
Експертът предупреди, че античните монети съгласно нашето законодателство принадлежат на държавата и трябва да с предават в най-близкия музей.
С колко се повишава доходността на юбилейните монети? Какво разказват българските пари? Какъв е дизайнът на българските монети и как ще изглежда еврото с национални символи? Как са се променяли монетите през годините? Кои държави са известни с красиви пари?
Материалът не е повод за инвестиционно решение!
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт” гледайте тук.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
преди 3 години цико не мисли, той говори по чувства и каквото е видял от прозореца на паналеката или по первий канал. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Понеже съм 5то поколение нумизмат, мога да ти кажа, че бая млади момчета, че и момичета, на по 30тина години почнаха да се появяват по сбирките ни. Някои са наследници на причини колекции и също вече 2ро или 3то поколение в "занаята", но си има и не малко новобранци :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години говориш точно като някой смачкан от живота ***... :) младите са супер, родени в свободна държава и нямащи нищо общо с мокрите ти сънища за комунизма! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Интересно -скоро мислих за нумизматиката, и дали ще я има още дълго. За нея се изискват пари и отношение, а като гледам сегашните млади хора, вероятно след десетилетие или две нумизматика ще е да събираш потънали криптовалути... Някак не ми се вярва хората, което в момента са на 20 години, някога да се интересуват и да са склонни да вложат сериозни суми в старинни монети... Отношението е друго. отговор Сигнализирай за неуместен коментар