IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Къде са „напечатаните” от Федералния резерв 2 трлн. долара?

Отговорът се крие в баланса на централната банка на САЩ, анализиран от блогъра Красимир Йорданов

14:05 | 15.11.11 г. 70
Къде са „напечатаните” от Федералния резерв 2 трлн. долара?

1. ФЕД създава резервни пари („напечатва”) по програмите за количествено улесенение QE1 и QE2, с които изкупува финансови активи от пазарите – главно американски ДЦК и ипотечни облигации. В резултат балансът на Централната банка се увеличава с близо 2 трлн. долара (Табл.1)

2. Продавачи на 750 млрд. долара от тези активи по първата програма QE1 са американските домакинства (в огромната си част), а на други 450 млрд. долара по QE1 са чуждестранни инвеститори като вероятно тези пари напускат пределите на страната. Няма данни относно вероятните продавачи на ДЦК за останалите 600 млрд. долара по програмата QE2 (Председателят на ФЕД Бен Бернанке обяви, че по QE2 ще бъдат изкупени само американски ДЦК).

3. Бенефициентите на „новонапечатаните пари” сега разполагат със свеж паричен ресурс, с който могат или да купят активи от финансовите пазари и/или да ги депозират в търговските банки. Ако инвестират на финансовите пазари, те ще купят и някой друг ще продаде и това може да се случи многократно, но в крайна сметка парите биват „паркирани” в някоя банка на депозит. Последната от своя страна избира да депозира средствата във ФЕД, вместо да ги използва за кредитиране на реалния бизнес или за покупка на ценни книжа от финансовите пазари. Свръхрезервите (excess reserves) при ФЕД се „издуват” с 1,6 трлн. долара (Табл. 1), съответно паричната база бележи скок, тъй като резервите са част от нея, но същата мултиплицира свръхрезервите в парично предлагане в много по-малка степен, тъй като банките вече получават лихва върху резервите. Освен това икономическото възстановяване все още е анемично и не се нуждае от допълнителни пари за посредничество при размяна на стоки и услуги. Резултатът е умерена инфлация.

Защо американските банки не използват резервите от количествените улеснения, депозирани при тях, за инвестиции на световните финансови пазари? Отговорът вероятно се крие в това, че са нужни допълнителни капиталови ресурси за подобни действия, за да може същите да спазят изискванията за капиталова адекватност. Същевременно, както подсказва Графика 7, пазарите все още считат, че банковата система не е достатъчно капитализирана, тъй като през последните 4 години банките системно се търгуват при съотношение цена/счетоводна стойност на акция понякога значително под 1-ца. Отделно, за да отогворят на новите изисквания за капиталова адекватност - Базел III, банковите институции ще се нуждаят от допълнителен ресурс.

Доколко е разумно да се направи предположението, че преди да стигнат пасива на баланса на ФЕД, новосъздадените пари многократно са минавали през финансовите пазари, като по този начин са оскъпили цените на финансовите активи и стоки (commodities) и както мнозина анализатори считат, седят в голяма степен, ако не и изцяло, в основата на ралито на световните пазари? В крайна сметка цените на финансовите активи зависят от очакванията на инвеститорите за икономическия растеж и свързания с него риск, и ако очакванията бяха за допълнително влошаване на световната икономика, акциите и борсово търгуемите стоки щяха да продължат низходящото си движение.

От друга страна Централната банка на САЩ изкупи с „напечатаните” пари държавно-гарантирани ценни книжа – ДЦК и ипотечни облигации, които са издадени от институции, за които американското правителство е обявило, че гарантира (Freddie Mac, Fannie Mae). Съответно тези книжа притежават най-високия рейтинг ААА и инвестиралите в тях са направили това с презумпцията, че те са нискорискови и са структурирали така портфейлите си, че те да включват именно нискорискови книжа.

Защо сега, след като са се освободили от тях, същите тези инвеститори ще искат да увеличат експозициите си към рискови активи – акции, борсово търгуеми стоки и др. рискови инструменти? Още повече, че световната финансова система и световната икономика бяха разтърсени из основи, което де факто действа задържащо на рисковите апетити. Депозит в частна банка и оттам във ФЕД носи същата доходност при сходен матуритет както безрисковите ДЦК и считаните допреди за безрискови ипотечни облигации на Freddie Mac и Fannie Mae.

Раздутият баланс на ФЕД разбира се не може да се каже, че съвсем не крие рискове. Когато безработицата в САЩ започне да пада, икономическото възстановяване набере сила, а банковата система се стабилизира, то това ще увеличи търсенето на пари, както и рисковите апетити. При това положение централната банка на САЩ трябва да реагира със затягане на монетарната политика, като част от мерките вероятно ще включват и продажба на ипотечните облигации и ДЦК в баланса на институцията. Повишаването на основната лихва ще означава и повишение на доходността от excess reserves, което би оказало задържащо влияние върху растежа на кредитите и паричната маса. Рисковете, както преди, така и сега, са ФЕД или да закъснее със затягането, което да ускори инфлацията, или да увеличи лихвата прекалено рано и с това да убие възстановяването.

Графика 7 – Съотношение цена/счетоводна стойност на американския банков индекс KBW Bank Index

Източник: Блумбърг
[1] 2008 Monetary Policy Releases
[2] Marvin Goodfriend, “Interest on Reserves and Monetary Policy”, FRBNY Economic Policy Review
[3] Christopher Payne, “Following the QE Money: Rising Risks, Dwindling Returns”
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

63
rate up comment 15 rate down comment 3
Патилан
преди 12 години
"Това горе представлява фазата надуване на икономическия балон, което започва след отмяната на златното покритие на долара през 70-те. "Точно така докато има *** да вярват в зелените хартийки, балона ще се раздува, раздува......и после следва "балона стана на парчета"........САЩ е една пирамида. Защото 60 години САЩ съществуват на кредит. Шепа борсови спекуланти, акули и т.н. "правят" огромни пари за сметка на реалното производство и доходите на хората. После от къде да има стимул. Основна движеща сила в капитализма е мотивацията да печелиш. Kато най-много се печели от преливане на пусто в празно(банкиране инвестиране) на пари, който в действителност дори не са напечатани, а виртуални. Проблемът на САЩ идва когато юдеите я превземат с Федералнитя Резерв- 1913 г. Американските пари (то си е направо производство, в промишлени размери), печатането на доларите отдавна надвишава стойността на хартийките. Хартиеният носител не струва НИЩО. Откъде се взеха толкова електронни пари? И защо се налага практиката да се плаща по електронен път? И как се лекува инфлация с повече инфлация? И като загрубее играта, посто пускат печатницата.... Долара отдавна е хартия без покритие която се крепи на силата на оръжието на американците. Америка отдавна не произвежда, а воюва за да крепи долара като световна валута. Всеки американец вече е задлъжнял средно с $176,000. Американците яко печатаха долари и скоро ги напечатаха повече отколкото имаха злато в резервите. Никсън се отказа да обменя доларите на злато в 1971- фактически фалит. Колкото повече повече валута емитира/печати/ дадена централна банка толкова повече се обезценява дадената валута. Скоро ще се обезцени долара до цена близка на хартията т.е. едно кило долари=едно кило хартия. Печатането на доларите отдавна надвишава стойността на хартийките. Ако се въведе нова световна валута, цената на долара ще се понижи до тази на обикновената весникарска хартия т.е. едно кило долари=едно кило хартия. Чака ги инфлация, като Зимбабве, където 2 000 000 000 000 зимбавийски долара е цената на едно яйце. Също ще изчезне и....Фалшивата Система основана на Измами и Банкови манипулации на NYSE, New York Stock Exchange. ВСИЧКО ТАМ Е ЕДНА ГОЛЯМА ЛЪЖА , САЩ СА НАЙ-ГОЛЕМИЯ ДЛЪЖНИК В ИСТОРИЯТА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
62
rate up comment 1 rate down comment 0
skitalo
преди 12 години
Абитуриент, тука съм аз. Как изкара на БАЛА?! :))))Среброто видя ли?!Помниш ли какъв фен бях 2008-09-а?"държа си 40% от спестените с труд средства там, други 50% в сребро и спя по-спокойно, отколкото ако ми бяха в лева, доларчета, лири или евро, или дори швейцарски франкове. "И ОЩЕ не е скъпо... ако питаш мен. Но в краткосрочен план може и на 25 да го видим - ако стане... не че съм подстрекател, но ...!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
61
rate up comment 1 rate down comment 0
skitalo
преди 12 години
Дани, ливадите нямат свършване...Пак като 2008 - те не усещат тихият ромон на печатници и клавиатури... чакат си злато на 300 и апартаменти в Софето на цени над Парижките и живот от лихви в лв и валута... Прости им! Не коментирам Борда... Тва ако не е валутен риск, не знам кое е.Приятелю, какво мислиш за Австралиеца?? Аз съм шорт с малко 1.03 и изглежда като да съм в правилната посока... Лихвата им пада... Китай ако поспадне или гръмне - пак зле за озито, отделно четох че минималната им надница е близо 10 лири на час... А и евро-долар - освен проблемите в Европа, нима не би било удачно за УУбама-та да има силен долар предизборно... което пак ще бута озито надолу...?!?Май отиде твърде далеч...??!!Шорт на база фундамент.... аз лично тъй смятам... мисля да пирамидвам... но кротко и ако си оправя загубите от днес - писах ти за това... брр... Утре съм на линия пак!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
60
rate up comment 2 rate down comment 0
skitalo
преди 12 години
Ей, sillyboy, плагиат такъв :))) Хехе, аз тва ви го пуснах преди неколко дена. Радвам се че поне ти си го гледал!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
59
rate up comment 6 rate down comment 0
Danny666
преди 12 години
Краси ето ти малко матерял за превод, докато порасъждаваш върху Американската дилема за РАЗТЕЖ ха ха хаToo sad for commentary, but here is some math: total US debt has increased by 41.5%, or $4.4 trillion, from $10,626,877,048,913 on January 20, to $15,033,607,255,920, under Obama as president.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
58
rate up comment 5 rate down comment 0
Danny666
преди 12 години
Значи тука много сладури ( явно хора дето си немат хал хабер от положението ) те похвалиха какъв анализ си направил. За съжаление, не се обиждай ( ТОВА Е ПОВСЕМЕСТНА ПРАКТИКА В БГ ) ПРЕРАЗКАЗВАНЕТО НА ВСЕИЗВЕСТНИ ИСТИНИ НЕ Е АНАЛИЗ !!!Ако искаш направи аджеба един АНАЛИЗ Е ЛИ ВЪЗМОЖНО тези пари ( дето ЗА СЕГА СА ПАРКИРАНИ ) някога да се изтеглят обратно от системата ? Ти даваш ли си сметка, че ЦЕНАТА на бонда и лихвата по него са обратно пропорционални. Питам тогава ако ти си притежател на портфолио от бондове с обем 1,5 ТРИЛИОНА и имаш 70 милиярда екуити Е ЛИ ВЪЗМОЖНО ДА ВДИГНЕШ ЛИХВИТЕ и така да направиш ЗАГУБИ по БОНДОВЕТЕ в портфолиото си от порядъка на НЯКОЛКО ПЪТИ екуитито си ? ЩОТО НА ТОВА МУ СЕ ВИКА БАНКРУТ , а е некак КОФТИ ФЕД да банкрутира пък било то и на хартия нали ? ха ха ха....ИГРАТА СВЪРШИ още 2008г. пич !!!!Запомни го от мен щото нема да го прочетеш в ФТ или Економист :) , ефтиният ПЕТРОЛ СВЪРШИ и сега ще имаме само агония.СПОРЕД ТЕБЕ ЗАЩО ЕВРОПА УМРЯ ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
57
rate up comment 3 rate down comment 0
Danny666
преди 12 години
Краси симпатичен си ама затова интернета е велика работа, има си го всичко черно на бяло не е като в кръчма този КАЗАЛ това онзи КАЗАЛ онова.Я да погледнем сега кой какво казал:от: Danny666 преди 1 денВторо: Последният абзац за ФЕД е направо СМЕШЕН ! Вдигането на лихвите в Щатите означава КРАЙ НА ИГРАТА ! Капиш ? Как с 1.5 трилиона дефицити на година и над 100% дълг към гдп Щатите ще могат да плащат ако се вдигнат лихвите ???от: Красимир Йорданов до: Danny666 преди 1 денДългът им (конкретно ДЦК-тата) далеч не е над 100% от БВП. А иначе как ще плащат - отговорът е с растеж. Лихвата няма да вдигат докато не се върнат на нужния за целта ръст на БВП.от: Danny666 до: Красимир Йорданов преди 1 денАбе момче ти бил ли си в ЩАТИТЕ ?За какъв разтеж говориш ?Дори лек мирис на оправяне във въздуха ще изтреля петрола пак до 150 !!! ИГРАТА СВЪРШИ КАПИШ ? НЕ МОЖЕ ДА ИМАМЕ БЕЗКРАЕН РАЗТЕЖ ПРИ КРАЕН РЕСУРС !!!! Краси това НЕ Е ЛИ ПРОГНОЗА " А иначе как ще плащат - отговорът е с РАЗТЕЖ !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 0 rate down comment 1
Красимир Йорданов
преди 12 години
Изваждаш думите ми от контекста на изречението и правиш изводи какво съм казал. Аз прогнози несъм правил, нито в статията, нито в постовете под нея. Казах, че когато икономиката започне да расте и безработицата пада, тогава и ФЕД щевдигне лихвата, което няма да натежи на лихвените плащания, защото тогава те ще се компенсират с растеж. Ако няма растеж, няма да има вдигане на лихвата. Това беше във връзка с твърдението ти че никога ФЕД нямада вдигне лихвата, защото имали много дългове и това щяло да ги убие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 3 rate down comment 0
Danny666
преди 12 години
Ало пич абе ти да не страдаш от раздвоение на личността ? Я се виж само преди няколко часа какво си изръсил: " Никой няма да ти каже тук. В този форум, ако някой сподели мнение другите му се нахвърлят, но никакви факти не излагат в своя защита."Ами аз споделих мнението си. Ти защо ми се нахвърляш без факти в своя защита ха ха ха ..... споко жената е психо незнамси кво там. Ако имам нужда си лягаме по-рано ха ха ха.... Да си жив и здрав :)А петрола вече 102 олелеее идва РАЗТЕЖА в ЩАТИТЕ ха ха ха ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 1 rate down comment 0
абитуриент
преди 12 години
да.........!!!!!!!.......немаш грешка като винаги.......а къде е скитало и лимона.....???!!!.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още