fallback

Защо златото може да поскъпне с 20%

Джанет Йелън няма да води по-различна политика от Бен Бернанке и затова търсенето на злато като инвестиционно убежище ще се увеличи, коментира експерт

13:18 | 11.10.13 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Заради неизвестните около ситуацията в САЩ и предпазливостта на инвеститорите на глобалните финансови пазари ролята на златото като инвестиционно убежище се оказва привлекателна. Още един анализатор прогнозира, че ценният метал ще поскъпне с около 20% през следващия месец или три, предава CNBC.

Редакторът на финансовия бюлетин Ultimate Wealth Report Шон Хаймън казва, че причината за покачването на цената му отчасти ще бъде заради управлението на Джанет Йелън като председател на Федералния резерв на САЩ. Той очаква тя да запази курса на паричната политика на централната банка, която ще подхрани инфлацията и ще увеличи търсенето на злато като защита срещу покачването на цените.

В сряда американският президент Барак Обама номинира Йелън за следващ председател на Фед, след като в края на януари изтича мандатът на досегашния председател Бен Бернанке.

„Цената на златото се отдръпва, но това не е изненадващо. Затова мисля, че тя отново ще се покачи до 1500 или 1600 долара за тройунция през следващите месец или два-три“, казва Хаймън пред CNBC.

Повишение на цената от сегашните около 1302 долара за тройунция до 1600 долара в относителен размер би означавало ръст от 23%.

Откакто от 1 октомври правителството на САЩ спря да работи, цената на златото се движи в интервала от 1280 до 1320 долара за тройунция. От началото на годината металът е поевтинял с 22%.

Неизвестните около патовата ситуация с бюджета на страната и страхът от наближаващия краен срок за повишаването на тавана на дълга подкрепят златото. Цената на ценния метал обаче не се вдигна до степента, с която поскъпна другото търсено убежище - японската йена. Тази седмица валутата отбеляза двумесечен връх спрямо долара.

„Йелън ще поддържа идеите на политиката на Бернанке. Пари ще продължават да се печатат, икономиката – да се стимулира, а лихвените проценти ще се държат ниски колкото се може по-дълго. Ето това ще стимулира инфлацията. Това ще бъде добре за суровините, но лошо за долара“, казва Хаймън.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:31 | 13.09.22 г.
fallback