Понижението на кредитния рейтинг на Саудитска Арабия тази седмица до А- от Standard & Poor's не беше изненада, но все пак беше добра илюстрация на това как срива на петролния пазар всъщност не е такъв икономически стимул, какъвто мнозина очакваха.
Карл Уайнбърг, главен икономист в High Frequency Economics, използва понижението на Саудитска Арабия, както и тези на Катар, Оман и Казахстан, за да напомни на клиентите си как падащите цени на суровините натежават на глобалния растеж, пише MarketWatch.
Уайнбърг изчислява, че спад от 100 долара в цената за барел може да понижи глобалните печалби само от извличане на петрол с 3,2 трилиона долара, или около 4,5% от глобалния БВП. Допълнителни ще се последиците за глобалната икономическа активност от продажбите на петрол, транспорта и проучвателните дейности.
Американският лек суров петрол WTI струва с около 76 долара по-малко в сравнение със средата на 2014 г.
„Не е погрешно да се смята, че тези спадове са от полза на потребителите на петрол“, казва Уайнбърг. „Но разковничето се корени във факта, че потребителите в страните вносителки на петрол са по-склонни да спестят тези средства, а потребителите в страните износителки – да похарчат парите, които иначе щяха да дадат за енергия. Това означава, че ще отнеме години или десетилетия, докато спестяваният се трансформират в разходи“, посочва Уайнбърг.
Сривът на петролния пазар се трансформира в истински фискални проблеми за страните производителки и подхранва твърденията, че преговорите за замразяване на добива от тази седмица са сигнал за отчаяние. Въпреки че такава мярка няма да промени кой знае колко пренасищането на пазара, фючърсите поскъпнаха след новината, че производителките поне си говорят помежду си.
Според Хелима Крофт, дикректор на звеното за суровини в RBC Capital Markets, срещите тази седмица за едно от първите признания, че не всичко е наред в настоящата среда на ниски цени. „Преговорите може да положат основите на по-проактивен подход по-късно тази година, след като ОПЕК оцени последиците от завръщането на Иран на петролния пазар“, коментира Крофт.
Тя посочва, че спектърът на интензивността на негативните последици остава широк:
„Малка, богата и диверсифицирана икономика като Обединените Арабски Емирства е уникално добре позиционирана, за да издържи на продължителен период с ниски цени. Венецуела, от друга страна, е изправена пред хуманитарна криза с недостиг на храна, питейна вода и лекарства. Саудитска Арабия е някъде по средата“.
Още новини и анализи за цената на петрола четете тук.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително
преди 10 години Отн.: Досега петролът беше толкова скъп и печалбата толкова масивна, че тези петролни компании не само разшириха до невероятни мащаби своите проучвания за нови залежи, капиталовата си база и пр, но също инвестираха в добре диверзифицирано портфолио от ПОЛИТИЦИДобре, де, за една компания е все едно дали ще копае катранени пясъци или ще инвестира в соларна термична - защо не го правят? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години точно така! евтиния петрол, евтиния алкохол и пури и евтините жени таковат мамата на целата икономика! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години точно така! евтиния петрол, евтиния алкохол и пури и евтините жени таковат мамата на целата икономика! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Досега петролът беше толкова скъп и печалбата толкова масивна, че тези петролни компании не само разшириха до невероятни мащаби своите проучвания за нови залежи, капиталовата си база и пр, но също инвестираха в добре диверзифицирано портфолио от ПОЛИТИЦИ в сума ти страни по света, като започнем с американския сенат, бранещ със зъби и нокти техния бизнес, и продължим с политическата класа в почти всичи петролодобиващи страни. Световната икономика ще се развива по-добре с по-евтин петрол, защото не само ще прави икономии от цените на горивата, но също ще се избави от перманентното тракане на оръжие свързано с петрола (както от консуматорите, така и от добиващите), ще се разтурят раковите образувания на петролния картел не само в рамките на ОПЕК, но и сред големите европейски и американски корпорации. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Да, евтиния петрол им е виновен, че си надуха държавните разходи до безкрай и сега не им излизат сметките. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Отн.: ... доста посредствен анализ ...Даже не е и анализ, по-скоро е някакво есе по поръчка на статуквото.Отн.: Защо евтиният петрол не помага, а вреди на световната икономика?Това определено не е вярно. И петролът не е евтин. Тези хора са такива патологични лъжци и мошеници, че всяко едно тяхно твърдение следва динамично да бъде проверявано и валидирано 'по време на полет' - и когато петролната мафия ти каже 'Добър ден', първата ти работа е да погледнеш дали слънцето изобщо е изгряло. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години доста посредствен анализ ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Не виждам и някаква благодарност от страна на производителите на петрол към останалия свят , който им купува петрола на 3 - на цена и ги зарина с пари за няколко години . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Петрола не е евтин - инвестициите които са направени са разчетени на свръх висока цена - проблемът е в инв. стратегии и грешната преценка на бизнеса от страна на добивните компании. От там и грешна настройка на държавните бюджети - на принципа да профукаме всичко което изкараме . Е като си утроил заплати на база на висок петрол от няколко години - бъди така любезен сега да ги намалиш тройно . отговор Сигнализирай за неуместен коментар