Досега тази година цените на златото се радват на силно повишение, докато пазарът продължава да гадае какъв ще бъде темпът и точният момент на следващото повишаване на лихвените проценти в САЩ. С наближаване на изборния ден обаче се очаква в центъра на вниманието да бъде битката за президентския пост в САЩ, пише MarketWatch.
И няма значение дали кандидатът на Републиканската партия Доналд Тръмп, или излъчената от демократите Хилари Клинтън ще се очертае като следващия президент на Съединените щати, златото вероятно ще излезе победител, коментира Джордж Милинг-Стенли, ръководещ инвестиционната стратегия при златото в State Street Global Advisors.
"Бих очаквал устойчиво нарастване (на цената на златото - бел. прев.), ако Тръмп бъде избран, и може би по-малка продължителност, ако победителка е Клинтън", казва той.
"Почти няма съмнение, че евентуална победа на Тръмп би била разрушителна и в политически, и в икономически план, предвид че точно това обеща кандидатът", допълва анализаторът. "Бих предположил, че цените на златото ще се повишат на фона на засиленото изкупуване (на благородния метал - бел. прев.) като сигурно убежище, в случай че Тръмп победи", прогнозира той.
Тръмп обеща радикални намаления на данъците и огромен скок на разходите за инфраструктура с аргумента, че планът ще създаде милиони нови работни места. Клинтън призова за данъчни увеличения за богатите. Тя се обяви и за затваряне на "вратичките" при корпоративното облагане и други реформи, които биха подпомогнали финансирането на неин собствен план за инфраструктурни разходи.
Само че цените на златото вероятно ще скочат, дори и опонентката Клинтън да спечели президентството, твърди Милинг-Стенли.
Според него златото вероятно няма да отчете толкова силно поскъпване при победа на Клинтън, в сравнение с Тръмп, но при Клинтън като президент се очакват инфлационни последици, които ще означават и по-високи цени на благородния метал. Златото често се използва като защита от инфлация.
"Малко подробности са достъпни от плановете (на Клинтън) за повишени разходи за инфраструктура, но това би могло да бъде фактор за ускоряване на темпа на инфлация", отбелязва коментаторът.
И все пак президентските избори вероятно са временно разсейване.
Милинг-Стенли твърди, че лихвите ще останат в центъра на вниманието на пазара на злато.
До момента "не съм видял убедително доказателство за някакви значителни движения в ценовия контингент на златото въз основа на развитието на предизборните кампании и очаквам това да продължи", казва той. "Промените в тълкуването на финансовите пазари дали новите коментари на Федералния комитет по отворените пазари трябва да се разглеждат като агресивни или миролюбиви вероятно ще продължат да доминират".
Златото "реагира много повече на опасенията около лихвените проценти, отколкото на президентската политика", което дава допълнителна нестабилност за благородния метал и финансовите пазари повсеместно, коментира анализаторът.
А предвид сегашния климат на несигурност Милинг-Стенли не вижда голям низходящ риск за златото.
Декемврийските фючърси на златото се търгуваха за 1262,90 долара за тройунция във вторник. Скъпоценният метал е поскъпнал с около 19 % за годината до момента, продължавайки да има шансове да прекрати тригодишната поредица от годишни загуби.
Щом Фед наистина вдигне лихвите, Милинг-Стенли очаква щатският долар да поевтинее, а цената на златото да нарасне, както се случи, когато през декември 2015 г. бе обявено лихвеното увеличение с 25 базисни пункта.
"Движенията на долара до голяма степен ми изглеждат като повторение на практиката "купи слух, продай новина", която наблюдавахме миналия ноември и декември", посочва инвестиционният стратег.
(БТА)
Новините за цената на златото може да следите тук


Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
Варна става столица на акустичния рок
40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня
През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Флора „Варна“ 2026 превръща центъра на града в цветна градина
Новините в развитие
Китай доминира в офшорните вятърни турбини
Amazon внедрява Alexa и AI в лентата за търсене при пазаруване
Политическата криза във Великобритания тревожи купувачите на облигации
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Областният управител на Сливен е с отнета заради алкохол книжка в Германия
Промяната: Пеевски вече влиза в Народното събрание като редовен гражданин ВИДЕО
СОС прие: Общината придобива скулптурните фигури от Паметника на Съветската армия
Синьо-зелен диамант беше продаден за над 17 млн. долара на търг
Кризата е направила институциите слаби, очакванията към Радев са големи
преди 9 години Са не разбрах защо още не се е появил некой от "групата" да разясни, че Шутин е виновен.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Да бе , и глобалното затопляне ше спре при Килъри... отговор Сигнализирай за неуместен коментар