Саудитският принц обвини Иран за нападенията на два петролни танкера в Оманския залив и призова международната общност да заеме “решителна позиция” по въпроса. В интервю, публикувано днес, той посочва още, че царството не иска война в региона, предава Ройтерс.
Атаките над двата петролни танкера този четвъртък, за които САЩ също обвиняват Иран, засилиха опасенията за по-голяма конфронтация в региона. Иран отрича да има каквато и да е роля в ударите в Ормузкия проток, изключително важен корабен маршрут и основен транзитен маршрут за петрола.
Експлозиите нанесоха щети на норвежката Front Atlair и японската Kokuka Corageous, докато японският премиер Шиндзо Абе беше в Техеран в опит да отслаби нарастващото напрежение между САЩ и Иран.
“Иранският режим не уважи визитата на японския премиер в Техеран и отговори на усилията му като атакува два танкера, едният от които е японски”, посочва принц Мохамед бин Салман в интервю за местния вестник Asharq al-Awsat.
“Кралството не желае война в региона, но няма да се поколебае да се справи с всякакви заплахи към своя народ, суверенитета си или към ключовите му интереси”, допълни той.
Техеран и Вашингтон твърдят, че нямат интерес от война. Но това не допринесе много за намаляване на опасенията, че двете могат да влязат в конфликт.
От своя страна, саудитският министър на енергетиката Халид ал-Фалих заяви днес, че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) вероятно ще се срещне през първата седмица на юли във Виена и той се надява да се стигне до консенсус за разширяване на спорзумението си за намаляване на добива на петрол.
По-рано този месец Фалих заяви, че ОПЕК е близо до даването на съгласие за удължаване на споразумението след юни, макар че са нужни повече преговори със страните извън организацията, които обаче са част от сделката за произвоството на петрол.
ОПЕК плюс Русия и други производителки в алианса, известен като ОПЕК+, имат сделка за намаляване на производството с 1,2 млн. барела дневно от 1 януари.
“Надяваме се, че ще постигнем консенсус, за да удължим споразумението си, когато се срещнем след две седмици във Виена”, коментира Фалих пред репортери по време на среща на министрите на енергетиката и околната среда от Г-20 в близост до Токио. На въпрос кога ще се проведе срещата, той отговаря: “Вероятно в първата седмица на юли”.


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
преди 7 години Да си ксенофоб и расист не ти трябва много акъл. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ислямитите от Иран и Саудитска Арабия които изпоузват парите от петрола за да подържат и разпростряняват релегията наречена ислям трябва да бъдат унищожени.''Мирната религия'' няма място в цивилизацията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар