Петролните цени растат, стабилизирайки се след силната волатилност от предходната сесия на фона на опасенията сред инвеститорите, че потенциалното координирано освобождаване на количества от стратегическите резерви на САЩ и Китай може да окаже по-слабо въздействие от очакваното върху пазара, съобщава Ройтерс.
Цената на международния бенчмарк сорт Брент нараства с 1,08% до 82,12 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол West Texas Intermediate с доставка през декември поскъпват с 1,04% до 79,83 долара за барел.
Средната цена на кошницата на ОПЕК в същото време отчита спад от 1,11% до 81,10 долара за барел.
Декемврийските фючърси изтичат в петък и по-голяма част от трейдърската активност се измества към януарските контракти, които поскъпват с 0,8 на сто до 79,01 долара за барел.
И Брент, както и WTI, се насочват към четвърта поредна седмица на спад.
Ценовите движения на петрола в четвъртък следваха новината на Ройтерс, че САЩ са призовали Китай, Япония и други големи купувачи на петрол да се присъединят към инициативата за освобождаване на част от стратегическите резерви за понижаване на петролните цени.
петрол
„Пазарът обаче остава фундаментално затегнат и е малко вероятно всички освободени обеми да променят съществено глобалния баланс“, пишат в бележка до клиенти анализаторите на Fitch Solutions.
Настояването на администрацията на Байдън за координирано освобождаване на петролните резерви се разглежда като сигнал за широкия алианс ОПЕК+ за увеличаване на производството, с което да отговори на опасенията относно високите цени на горивата в най-големите икономики в света.
От началото на годината цената на Брент е нараснала с почти 60 на сто, подкрепена през последните седмици от растящия в географски мащаби срив при енергийните доставки, докато икономиките се опитват да ограничат поредната вълна на коронавирус.
ОПЕК запазва своята стратегия, което според анализаторите представлява безпрецедентно ограничаване на производството, въпреки че цените се възстановиха от спадовете, предизвикани от първата вълна на коронавируса през първите месеци на 2020 г.
Нови данни показват, че износът на петрол от Саудитска Арабия достига осеммесечен връх през септември, нараствайки за пети пореден месец.
*Информацията е актуална към 09:08 ч. българско време.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Ан Хатауей с шеметна визия и изповед за третата бременност
Хитрости, които правят готвенето по-лесно
Мирчев: Вече живеем във война на дронове на 300 км от нас