Търсенето на втечнен природен газ (LNG) в Азия може да се свие на фона на рекордните цени на суровината в Европа, пише Ройтерс. Много купувачи в Азия се отказват от покупки при тези ценови равнища и това се наблюдава още от края на миналата година.
Азия е най-големият потребител на втечнен газ в света. През миналата година много страни от региона обаче спряха да купуват, дори и когато се оказа, че има недостиг на суровината. В същото време се очаква през тази година на пазара в Азия да излязат нови купувачи - Филипините и Виетнам.
Анализаторите предупреждават, че тенденцията на пазара на втечнен газ е за повишаване на цените и няма индикации този ръст скоро да се успокои. Войната в Украйна също е фактор, който увеличава цените.
Консултантската компания Wood Mackenzie прогнозира, че ръстът на търсенето на втечнен газ в Азия ще бъде ограничен до 2%, спрямо 8% през 2021 година. В Европа пък търсенето ще се увеличи с 20%, което ще е резултат от намаляването на тръбния руски природен газ и нуждата от попълнение на газовите хранилища, изчерпани до краен предел през тази зима.
Китай, който е водещият вносител на втечнен газ в света, ще бъде доминиращ фактор през тази година на пазара в Азия с около 45% от общия внос в региона. Страната постепенно заменя въглищата с природен газ и планира изграждането на допълнителни терминали за втечнен газ.
В Европа цената на електроенергията и природния газ достигнаха рекорди и това накара Европейската комисия (ЕК) да представи своя план за енергийна независимост от руския природен газ. Според предложението мерките могат да съкратят вноса на руски газ с 66% само в рамките на тази година и да направят напълно излишна суровината до 2030 година.
През миналата година Русия е доставила 45% от общия внос на газ в ЕС. Общността сега търси източници за диверсификация и втечнения газ, особено от САЩ, е един тях.