Цената по фючърсите за доставка на петрол от сорта „Брент“ в Лондон достигна 3-мсечен връх от над 115 долара за барел, след като по-голямото от очакваното намаляване на запасите от суров петрол в САЩ заедно с очаквания по-нисък добив в Северно море очертаха затягане на предлагането от двете страни на Атлантическия океан, съобщи Ройтерс.
Запасите от суров петрол в САЩ намаляха с 3,7 млн. барела през миналата седмица, като това е трето поредно понижение, стана ясно от публикувани данни на американската Агенция за енергийна информация. Спадът е по-голям от прогнозираните от анализаторите 2 млн. барела.
Запасите от бензин са намлели с 2,4 млн. барела при очакван от експертите спад с 1,5 млн. барела.
Средното търсене за преработени петролни продукт за последните 4 седмици в САЩ е нараснало до 19,3 млн. барела дневно, което е най-високото ниво от началото на септември 2011 г., сочат данните.
Цената на сорта „Брент“ нарасна с 2,04 долара до 116,07 долара за барел след публикуването на числата, като тя е най-високата от 4 май насам.
Договорите за доставка на американски лек суров петрол през септември се сключваха на цена от 94,42 долара за барел, като в определени моменти достигаха и 94,42 долара за барел.
Надеждите за допълнителни стимули от големите централни банки в подкрепа на отслабващия световен икономически ръст и опасенията за затруднения с доставките от Близкия Изток дават допълнителен тласък за увеличение на цените на петролните продукти.
Данните за бензина в САЩ пък предизвикаха положителни коментари от анализаторите. Макар че понижението на запасите от суров петрол е по-голямо от очакваното, „по-важното е, че виждаме сериозен спад в запасите от бензин, което може да ни тласне нагоре през втората половина на лятото“, заяви Карл Лари, президент на Oil Outlooks в Ню Йорк.


Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Йотова: За справянето с насилието е нужда и обществена нетърпимост
Слънчевите панели са най-големият източник на ток в Европа през лятото
Хилари Дъф се радва, че наближава 40 г.