Германският автомобилен концерн Volkswagen (VW) трябва да се изправи пред нов мега иск в хода на скандала с манипулираните дизелови двигатели (т. нар. Дизелгейт).
Американската федерална комисия по търговия (FTC) съобщи днес, че подава съдебен иск заради заблуждаваща реклама за засегнатите дизелови коли, предава DPA. Органът обвинява производителя, че в периода между 2008 и 2015 г. е продал в САЩ над 550 хил. дизелови автомобила при представяне на погрешни данни.
„Нашият иск е за обезщетение за потребителите, които са купили тези коли, заради измами и нелоялни практики“, казва президентът на FTC Едит Рамирес.
В продължение на над седем години VW е продавала автомобили, рекламирани като „чист дизел", чиито стойности на вредни емисии са били "разкрасявани", пояснява Федералната търговска комисия.
Световният скандал, избухнал през септември миналата година, предизвикан от дизеловите коли със софтуер, който намалява показанията за замърсяващите емисии, засегна силно мастодонта с 12 марки - от Audi до Seat, минавайки през луксозния Porsche.
През октомври FTC започна разследване по случая.
В САЩ VW вече се бори срещу стотици цивилни искове, както и срещу такъв на Министерството на правосъдието на САЩ по поръчка на Американската екологична агенция (EPA), която е второстепенен разпоредител на средства към министерството. Компанията е заплашена от глоби и извънсъдебни споразумения за милиарди евро.
Акциите на компанията поевтиняват към 18.50 часа с 0,51% до 25,80 евро за брой.


„Черноморски туристически празник“ събира варненци на 30 и 31 май
Държавата дава безвъзмездно на Община Варна терен за детска градина
Явор Гечев: Мерките не ограничават цените, а изчистват пазарните изкривявания
Varna Channel Cup 2026 събира ветроходния елит във Варна
Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
АИКБ: Малките фирми ще са най-засегнати от новите изисквания
IPSOS: Няма очевиден кандидат за премиер в парламента, освен Стармър
IPSOS: Големият въпрос е жизнения стандарт на британците
Алтернативни възможности за хората да купуват стоки - решение за по-ниски цени?
Cisco се радва на нови върхове
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
На косъм: Откриха бомба под кола в село Говедарци
В НС: Приеха на първо четене промените в съдебната власт
178 възрастни хора от Крит показват пътя към добра старост
Гийермо дел Торо за AI: Казват ни, че изкуството може да се прави с някакво ш*бано приложение
Шишков от Смолян: До седмица ще има решение за пътя до Пампорово
преди 10 години гати конкуренцията, тия праат малки, икономични дизеларки, ония карат камиони и танкове на бендзин по 300 коня (да компенсират други по малки неща?) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ко? НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ!Ако ше наказваме виновни и замърсители - требва да почнем от военните и техните бомбандировки с обеднен уран, атомните централи, а най-гоеима порична санкзионес и МЕГАДЕЛА требва да са срещу ВУЛКАНИТЕ!При днешното състояние на нещата= емисии, постотии СА ПРОСТО ОРЪЖИЕ В РЪЦЕТЕ НА АМЕРИКАНСКОТО ПРАВИТЕЛСТВО, ЗА ДА ПРЕЦАКА И ИЗХВЪРЛИ ОТ ПАЗАРА Н САЩ ЧУЖДИТЕ ФИРМИ. И да, требва да се наказват.....засега са само настъпенио по опашката. и ги чакам да извадат панцирерите! Дойчленд не мое си позволи и крачка назад.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години добро изказване....ама неподготвено отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години добро изказване....ама неподготвено отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Пич, нещо не си наясно - или си "голфу-джия" , или се " опитваш да съставиш изречение".Това, че на Теб и мен не ни ДРЕМЕ за Природата, не означава, че и в Белите страни е така . Не знам дали си се вглеждал в малките букви отдолу на билбордовете, но Аз съм се вглеждал /емисии, катран - зависи от рекламата/ .ВИНОВНИТЕ трябва да се наказват!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години волкето или требва да фаща базуката, или ще умре.войната е до последната бройка, която се появи у америчко. искат си "пазара" само за тех. отговор Сигнализирай за неуместен коментар