Автомобилният концерн Fiat Chrysler (FCA) и Engie EPS, част от френската компания Engie, която се фокусира върху системите за съхранение на енергия и микроелектрическите мрежи, планират да създадат съвместно предприятие с фокус върху електрическата мобилност, съобщава Ройтерс, цитирайки изявление на двете компании.
Италианското подразделение на FCA и Engie EPS, чието седалище също се намира в Италия, са сключили меморандум за разбирателство, целящ създаването на съвместното предприятие.
Новото начинание ще предложи широка гама от продукти и решения, включително жилищна, бизнес и обществена зарядна инфраструктура, както и зелени енергийни пакети за клиенти с електрически превозни средства в цяла Европа, става ясно от тяхното съобщение.
По-рано тази година FCA пусна в продажба малък електрически автомобил модел 500 и няколко хибридни модела от марките Fiat, Jeep и Maserati в опит да догони конкурентите си в надпреварата за зелена мобилност.
В своя петгодишен план с хоризонт до края на 2022 г. FCA се ангажира да инвестира 9 млрд. евро в електрификация на своето портфолио и да пусне около 30 електрически или хибридни превозни средства на пазара.
Миналата година италианско-американският производител подписа споразумение с Engie и италианската компания Enel, за да помогне на клиентите да предложи на своите клиенти зарядни станции за техните електромобили.
„Предвиденото съвместно предприятие би позволило още по-голям ангажимент от двете страни да разширят обхвата на съществуващото сътрудничество и да разработят иновативни продукти и услуги, за да дадат възможност и да подкрепят плавното преминаване към електрическа мобилност в Европа“, заяви изпълнителният директор на FCA Майк Манли.
Очаква се окончателното споразумение да бъде подписано тази година, като съвместното предприятие вероятно ще бъде създадено през първото тримесечие на 2021 година.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест