IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Ford увеличава цените на някои модели за САЩ, внасяни от Мексико

Цените на електрическия SUV Mustang Mach-E, пикапа Maverick и Bronco Sport ще се увеличат с до 2000 долара за някои версии

20:53 | 07.05.25 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Ford Motor повишава цените на три от своите произведени в Мексико модели, считано от 2 май, превръщайки се в един от първите големи автомобилни производители, които коригират цените след въведените от президента на САЩ Доналд Тръмп мита върху вноса от тази страна, съобщава Ройтерс.

Цените на електрическия SUV Mustang Mach-E, пикапа Maverick и Bronco Sport ще се увеличат с до 2000 долара за някои версии.

По-рано тази седмица Ford заяви, че търговската война на Тръмп ще увеличи с около 2,5 млрд. долара разходите на концерна за 2025 г., като ръководството се стреми да намали това с около 1 млрд. долара.

Конкурентът General Motors обяви миналата седмица, че се очаква митата да го натоварят с допълнителни 4-5 млрд. долара разходи, като компанията иска да ограничи въздействието на търговските бариери с поне 30%.

Говорител на Ford заяви, че покачването на цените ще засегне автомобилите, произведени след 2 май, които ще пристигнат в американските шоуруми в края на юни. Според него покачването на цените отразява „обичайните“ ценови действия в средата на годината, „в съчетание с някои мита, с които се сблъскваме. Не сме прехвърлили пълната цена на налозите на нашите клиенти“, подчертава говорителят.

Митата на Тръмп предизвикаха голяма несигурност в автомобилния сектор, като големите производители на автомобили в САЩ и Европа оттеглиха финансовите си насоки за годината и пренаредиха мащаба и географията на производството.

След седмици на лобизъм от страна на автомобилната индустрия, Тръмп смекчи митата върху вноса на авточасти, за да даде на концерните повече време да пренасочат производството и веригата на доставки към САЩ.

Белият дом обаче не е отменил 25% мито върху 8-те милиона превозни средства, които САЩ внасят годишно.

Анализатори казват, че продажбите на автомобили в страната биха могли да спаднат с повече от 1 млн. превозни средства годишно, ако митата се задържат за по-дълго.

Ford е в по-добра позиция да издържи на налозите от някои конкуренти поради силната си производствена база в САЩ. Автомобилният производител сглобява 79% от продаваните в САЩ автомобили за вътрешния пазар, в сравнение с 53% при General Motors, изтъкват анализатори на Barclays.

Въпреки това Ford внася един от най-достъпните си модели, Maverick, от Мексико. Повечето големи американски автомобилни производители са изправени пред значително увеличение на цените при по-евтините си модели, произведени в страната.

Ford и GM също така са изправени пред значителни мита върху вноса съответно от Китай и Южна Корея. GM изчислява, че разходите по вноса от азиатската страна достигат около 2  млрд. долара, докато Ford отказа да уточни разходите, свързани с вноса на автомобили от Китай.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:14 | 07.05.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 6 месеца
Това са медийни г л у по сти. ...Автомобилните производители може да искат да повишат цените, но търсенето ще се срине, ако го направят, защото вече имат проблеми с продажбата на произведеното и трябва да въведат огромни стимули за автомобилите си, за да ги продадат. Те са претоварени с нови автомобили! Ако Ford повиши цените на своя Mustang Mach-E, продажбите ще се сринат. Компанията просто ще си стои на тези автомобили. И ще спре да ги произвежда (в Мексико). Безплатните пари ги няма вече
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още