Тайванската Foxconn, водещият подизпълнител на Apple Inc. в производството на iPhone, ще изгражда електромобили за японския автомобилен концерн Mitsubishi Motors, съобщава BBC News.
Съгласно постигнатото споразумение Foxconn ще проектира и произвежда автомобили за Mitsubishi в Тайван.
Компаниите очакват планираният нов модел да се появи на пазара до края на следващата година.
Японските производители на автомобили са изправени пред нарастваща конкуренция от страна на китайските марки, особено на пазарите в Югоизточна Азия, Южна Америка и Европа.
Двете компании обявиха, че автомобилите ще бъдат произведени от Foxtron - съвместното предприятие на Foxconn с тайванския производител на автомобили Yulon Motor.
„Foxtron ще предоставя услуги по проектиране и управление на производството, като се очаква този модел да навлезе на пазарите на Австралия и Нова Зеландия през втората половина на 2026 г.“, посочват партньорите в съвместно изявление.
На този етап споразумението представлява меморандум за разбирателство - необвързваща сделка. Компаниите заявиха, че „ще продължат с дискусиите за постигане на окончателно споразумение“.
Foxconn е най-големият подизпълнител в света при производството на електроника, като сред клиентите му изпъкват големи технологични компании като Apple.
По-рано компанията заяви, че би обмислила закупуването на дял в японската Nissan Motor, за да си осигури „сътрудничество“, тъй като се стреми да навлезе в автомобилната индустрия, която се намира в продължителен процес на електрификация.
Mitsubishi е по-малък партньор в алианса с Nissan и френската Renault.
Меморандумът за разбирателство отразява бързото развитие на автомобилната индустрия в Китай през последните години, като втората по големина икономика в света се очерта като лидер на нарастващия пазар на електрически превозни средства.
Традиционните производители на автомобили по целия свят се затрудняват да се конкурират успешно с китайските марки, които се наложиха на вътрешния пазари и сега се разширяват глобално.