Средната цена на кв. м жилищна площ във Франция се е понижила с 1,8% през 2013 г., съобщава онлайн изданието propertywire.com, като се позовава на данни на консултантската компания Century 21.
Перспективите за ръст на лихвите през тази година могат да окажат допълнителен натиск на пазара, посочват още експертите.
Най-рязък спад на цените е отчетен в региона Пеи дьо ла Лоар – 7,8% спрямо 2012 г. Следва Франш Конте, където е отчетен спад от 7,7% на цените на кв. м жилищна площ, а на трето място е Нормандия с понижение от 6,4%. В Горна Нормандия е регистрирано намаление на цените от 5,8%.
Цените на жилищата са паднали с 3,8% в Бретан, Прованс-Алпи-Лазурен бряг и Централна Франция. По-слаби спадове – до 2%, са регистрирани в Лангедок Русийон, Лорен и други региони. В Париж е регистриран спад от 3,9%.
В някои райони на страната се наблюдава и ръст на цените на жилищата. В Лимузен например е регистрирано повишение от 7,6%, но по принцип в този регион цените на жилищата са едни от най-ниските в цяла Франция. В Аквитания е отчетен ръст от 5,1%, а в останалите няколко региона, където е регистриран ръст, той не надвишава 0,5%.
Според компанията отчетеният спад на цените като цяло е по-малък от очакваното. Някои агенции прогнозираха понижения от порядъка на поне 5 на сто.
Продажбите на имоти на стойност над 400 хил. евро обаче се случват сравнително рядко.
Повече за френската икономика в материала на Bloomberg!


Хиляди се поклониха пред Хавайската мироточива икона на Богородица във Варна
Парите на политиците: Какво имущество са декларирали управляващите?
Мощно земетресение край Индонезия уби 20 души и предизвиква масови евакуации
ГЕРБ свали Иван Портних от поста областен координатор във Варна
Коцев: Тръбата във Варненското езеро вече е изцяло подменена
Специална соя носи повече приходи на фермери и кравеферми в САЩ
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Капачката на резервоара крие тайна функция
Шумахер го направи с Mercedes SLS, сега китайци го повтарят с електрически SUV
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Над 520 000 сигнала на 112 от 1 юни насам
Туристически абсурд по нашенски: "Лада Нива" тегли влакче с хора в Несебър (ВИДЕО)
Синът ѝ умира заради фентанил, днес тя предупреждава българските родители