Контролираната от американското правителство ипотечна компания Fannie Mae ще плати на Министерството на финансите на САЩ 2,9 млрд. долара, след като спечели 2,5 млрд. долара през четвъртото тримесечие на 2015 г., съобщава Bloomberg.
Компанията, която бе поставена под особен надзор заедно с по-малкия си конкурент Freddie Mac по време на финансовата криза от 2008 г., върна на щатското финансово министерство 147,6 млрд. долара под формата на дивиденти. Базираният във Вашингтон Fannie Mae получи 116,1 млрд. долара от ведомството от 2008 г. насам.
Под условието на особения надзор двата ипотечни гиганта са задължени да предадат всички печалби над определен минимален праг. Плащанията се считат за възвръщаемост върху инвестиция, а не като връщане на помощта, с което на практика няма съществуващ механизъм, по който биха могли да излязат от държавния контрол.
През 2015 г. нетната печалба на Fannie Mae е 11 млрд. долара при 14,2 млрд. долара през 2014 г. Според компанията сред една от причините за спада са разходи по съдебни спорове, свързани с продадени ценни книжа на Fannie Mae.
В четвъртък надзирателят на Fannie Mae и Freddie Mac призова Конгреса да побърза с обновяването на системата за жилищно финансиране в САЩ и предупреди за риска от недостиг на капитал в дружествата.
Директорът на Федералната агенция за жилищно финансиране Мел Ват призова политиците „да участват в работата по изработването на реформа за жилищното финансиране, преди да се разрази криза на инвеститорското доверие или друг вид криза“.
Fannie Mae и Freddie Mac купуват ипотеки от банки и ги пакетират в ценни книжа, за които гарантират плащането на главница и лихва за инвеститорите.


Класация постави България сред най-добрите страни за пътуване на пенсионери
Пенсионните фондове с нов модел: Как да изберем между динамичен, балансиран и консервативен подфонд?
Проучване: Все повече българи предпочитат дрехи втора употреба
Изкуственият интелект назова професиите на бъдещето, някои от тях още не съществуват
Доктор: При прегряване човека трябва да се изведе на сенчесто място и да се охлади с мокри кърпи
Сушата в Европа застрашава есенната сеитба и реколтата догодина
Великобритания затяга контрола върху отбранителните доставки след проблем с Китай
Танкер плати $4,6 млн., за да прескочи опашката в Панамския канал
Зеленски: Украйна удари ключов център на „Роскосмос“ в Русия
Qwen на Alibaba надхвърли 3 млрд. изтегляния, изпревайки Meta и Google
Този кемпер разполага не с едно или две, а с пет легла!
Новият часовник на Mercedes изостава с един ден за 1040 години
Германски производител готви революционни спирачки
Volkswagen поема нов курс – по-малко модели, повече иновации
Lamborghini представи най-бързия и най-мощен автомобил в историята си
Лудогорец продължава без грешка, Ботев (Пловдив) падна в Разград
Пламъци край бреговете на гръцкия остров Скирос, пожарът наложи превантивни евакуации (ВИДЕО)
България със сребро в отборната надпревара на Световното по художествена гимнастика
Милан разби Манчестър Юнайтед след зрелищен обрат
На кой пръст се носят пръстените за късмет и успех