Броят на собствениците на жилище в Ирландия, чийто имот струва 1 млн. евро или повече, е надхвърлил 5000 души през 2018 г., съобщава онлайн изданието World Property Journal. Общият брой на имотните милионери в страната достига 5305 души, като нараства с 452, или 9%, спрямо юни тази година.
Цените на жилищата са нараснали с 6,6% на годишна основа и вече средно 17 имота на стойност 1 млн. евро или повече се продават всяка седмица в страната. Това е повишение от 13% само в последните шест месеца, когато 15 имота на стойност 1 млн. евро или повече са променяли собствеността си на седмична база.
Най-голяма е концентрацията на имотни милионери във Фоксрок (1452), следван от Далки (649) и Блекрок (576).
Най-скъпият жилищен пазар в Ирландия е Дъблин. Средните офертни цени във Фокстрок сега възлизат на 872 хил. евро, следван от Маунт Мериън с 863 хил. евро и Далки с 825 хил. евро. За сравнение, средната офертна цена за страната е 257 хил. евро.
„Както може да се очаква, жилищното богатство в страната е съсредоточено в градовете. Градската част на Дъблин съставлява под 1% от земната маса на страната, но там е съсредоточено над 40% от жилищното богатство“, коментира Ронан Лайънс, икономист в Trinity College Dublin и автор на доклада Daft.ie Wealth Report.
„Дъблин остава епицентърът на имотния пазар с жилища за над един милион евро в Ирландия. В Далки беше регистрирана най-скъпата единична продажба през 2018 г., при която жилище смени собствеността си за 7,8 млн. евро през май. Извън Дъблин Енискери остава най-скъпият пазар за закупуване на имот със средни цени на жилищата от близо 640 хил. евро“, отбелязва Мартин Кланси от Daft.ie.
Въз основа на 1,7 млн. обитавани жилища в Ирландия комбинираната обща стойност на жилищните имоти в страната е малко под 450 млрд. евро. Това е ръст спрямо 420 млрд. евро през юни тази година и съставлява дневно повишение от 150 млн. евро.


Държавата дава безвъзмездно на Община Варна терен за детска градина
Явор Гечев: Мерките не ограничават цените, а изчистват пазарните изкривявания
Varna Channel Cup 2026 събира ветроходния елит във Варна
Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
IPSOS: Няма очевиден кандидат за премиер в парламента, освен Стармър
IPSOS: Големият въпрос е жизнения стандарт на британците
Алтернативни възможности за хората да купуват стоки - решение за по-ниски цени?
Cisco се радва на нови върхове
Honda обяви изненадващо силна прогноза за печалбата
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Гийермо дел Торо за AI: Казват ни, че изкуството може да се прави с някакво ш*бано приложение
Шишков от Смолян: До седмица ще има решение за пътя до Пампорово
КС обяви за противоконституционно решението на НС за мерки срещу ценовия шок
Земеделски производители искат мерки за изсветляване на сектора
Ескалация във въздуха: Китай разполага J-20A край Тайван