Американската търсачка Google не е променила своя алгоритъм за търсене, за да пренареди отделни уебсайтове, заяви компанията в писмо до руския орган за надзор на комуникациите, след като Москва изрази опасения, че търсачката може да дискриминира руските медии.
Ръководителят на „Роскомнадзор“ заяви по-рано през този месец, че ще поиска изясняване от Google, част от Alphabet Inc, за това дали умишлено е поставила статии от руските новинарски уебсайтове „Спутник“ и Russia Today по-назад в резултатите от търсенето.
В отговор на въпрос относно статиите на „Спутник“ в рамките на пресконференция, която се проведе по-рано през ноември, изпълнителният директор на Alphabet Ерик Шмид заяви, че Google се опитва да придаде по-малка видимост на "този вид уеб сайтове", вместо да ги изтрие, припомня Ройтерс.
Това предизвика оплаквания от руските власти, а „ Роскомнадзор“ заяви през миналата седмица, че ще предприеме действия срещу Google, ако компанията дискриминира руските медии.
„Бихме искали да ви информираме, че говорейки за класирането на уеб източници, включително на уеб сайтовете на Russia Today и „Спутник“, Ерик Шмид има предвид продължаващите усилия на Google за подобряване на качеството на търсенето", заяви Google в писмо, публикувано в сайта на руския орган.
„Ние не променяме нашия алгоритъм за повторно класиране", добавя компанията.
Говорител на Google потвърди, че писмото е изпратено от компанията, но не предостави допълнителни коментари.
Руското правителство финансира "Спутник" и Russia Today, а американските разузнавателни агенции заявиха, че и двата уебсайта разпространяват дезинформация и са публикували отрицателни материали за Хилари Клинтън по време на президентската кампания през 2016 г.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам