Китай обвини Канада за предизвикването на публичен гняв с ареста на главния финансов директор на Huawei Technologies Мън Уанджоу по-рано този месец, докато Пекин продължава да засилва натиска върху съюзника на САЩ, пише Bloomberg.
„По искане на САЩ канадското правителство по погрешка е задържало китайския гражданин“, посочва министърът на външните работи на Китай Лу Кан. „Това действие предизвика обществен гняв в Китай“.
Решението за ареста на Мън по-рано този месец с искане за екстрадиция в САЩ постави Канада във фокуса на китайското недоволство, въпреки че търговската война, водена от президента Доналд Тръмп, стои в центъра на споровете.
Китайските потребители призоваха за бойкот на канадски стоки, за изхвърляне на телефони с марката iPhone и за купуване на тези на Huawei.
По-рано тази седмица Китай задържа двама канадци – Майкъл Ковриг и майкъл Спейвър, по обвинения, че са свързани с дейности, които заплашват националната сигурност. Китай отклонява въпросите дали действията са свързани със случая на Мън.
Ескалиращото възмущение в Китай може да остави малки възможности на Пекин за компромис в рамките на търговските преговори, въпреки че Китай понякога използва гнева като полезен инструмент за натиск върху чуждестранни правителства, които иска да преразгледат политиките си.
Повече новини за технологии можете да научите от видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


„Ангели на пътя“ със сигнален сигнал за КАТ - Варна (СНИМКИ)
Почина основателят на една от големите вериги хранителни магазини у нас
Гуцанов праща социалните по наводнените места в Бургаско
Цолов завърши 12-и в Абу Даби
Откриха 8 кг марихуана при спецоперация в Бобов дол
Възраждането на бойните кораби в Европа връща на мода британските корабостроители
Нобеловият лауреат за мир може да получи награда си лично, но рискува много
JPMorgan: Европа има „реален проблем”
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Рецептата Dnes: Запържени скариди със зеленчуци
Бургунди и бордо – най-актуалната тенденция за сезон есен-зима 2025
Занаятът носи радост, когато надмине очакванията
НОИ даде зелена светлина на бюджета на ДОО за 2026 г.
Блокада за камионите: Затвориха Кулата и Илинден