Olympus излиза от бизнеса с камери след 84 години в него, за да се фокусира в медицинските устройства, пише Wall Street Journal.
Базираната в Токио компания, която е под натиск от американския си акционер ValueAct Capital да подобри възвръщаемостта към акционерите, обяви, че планира да продаде звеното си за камери на фирмата за дялово инвестиране Japan Industrial Partners. Тя не разкрива финансовите детайли на сделката. Компаниите са си поставили за цел да завършат споразумението до края на годината.
От десетилетия Olympus е глобален бранд за потребителски стоки благодарение на своите камери. През 90-те години тя се насочи към дигиталните камери и беше номер две по пазарен дял след Sony в началото на века.
Около 2007 г., в зората на ерата на смартфоните, дигиталните камери представляваха бизнес за 3 млрд. долара годишно за Olympus. В рамките на няколко години пазарът се сви значително, защото хората започнаха да използват телефоните си, за да снимат. Приходите от камери намаляха до малко над 400 млн. долара през годината, завършила на 31 март, а бизнесът загуби пари през последните три фискални години.
Основната продуктова линия на компанията сега са медицински устройства, като ендоскопи.
На 17 юни Olympus заяви, че всичките ѝ звена са преживели силен спад на приходите по време на коронавирусната пандемия. На дъното през април приходите на подразделението за камери бяха с над 50% надолу спрямо година по-рано, обяви компанията.
Базираната в Сан Франциско ValueAct през 2018 г. заяви, че е придобила над 5% дял от Olympus. През следващата година партньорът във ValueAct Робърт Хейл се присъедини към борда на Olympus.


Хороскоп за 2 юли 2026
Англия е на 1/8-финал след обрат срещу ДР Конго
Черно море и Локомотив (Горна Оряховица) завършиха 0:0
„Прогресивна България“ не увеличи обезщетението за майки, които искат да се върнат по-рано на работа
Във Варна затягат мерките срещу пожарите през лятото
К. Георгиев: Фактори от САЩ и Китай ще определят петрола след войната в Залива
Стартъп с българско ДНК помага на хората да защитят цифровите си активи
Английски мебелен бранд влиза в ерата, в която ботове купуват дивани
Тайланд сменя туристическия модел - по-малко хора, повече разходи
Френските елити се изправят пред свой собствен „момент на Мамдани“
Наследникът на дизела: Може ли HEV да е добър и на дълъг път?
Lamborghini представи най-мощния SUV в историята си
Toyota влиза в бизнеса с летящи коли
Audi A4 получава нова платформа и физически бутони
Какво представляват аеродинамичните завеси в автомобила
Как руснаците реагират на кризата с горива: Искам да хвана Путин за раменете и да го разтърся!
Дани Глоувър разкри, че живее с болестта на Алцхаймер
Дмитриев: Истинските европейски лидери искат Русия за свой партньор
Дуа Липа изуми с кадър от ваната
Еврозоната поставя нови изисквания към бюджета и управлението на България