IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Юлиан Попов: Битовото отопление на въглища трябва да се забрани

Според бившия министър на околната среда и водите в България има адекватни, но недостатъчни мерки за мониторинг на качеството на въздуха

12:36 | 09.01.17 г. 29
<p>
	Юлиан Попов, бивш министър на околната среда и водите в служебния кабинет на Марин Райков.<em> Снимка: Bloomberg TV Bulgaria</em></p>

Юлиан Попов, бивш министър на околната среда и водите в служебния кабинет на Марин Райков. Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Качеството на въздуха е резултат на много различни фактори, които си взаимодействат динамично и постоянно, но отоплението на твърдо гориво определено е един от основните фактори през зимата. Употребата на некачествена, мокра дървесина увеличава замърсяването, а употребата на въглища за битово отопление трябва категорично да се забрани.

Това заяви Юлиан Попов, бивш министър на околната среда и водите в служебното правителство на Марин Райков, в предаването Invest/Or по Bloomberg TV Bulgaria.

По думите му в България има адекватни мерки за мониторинг, но те не са достатъчни. „Необходим е мониторинг на много повече места в страната, освен това не само от страна на Изпълнителната агенция по околна среда“, посочва Попов. „Всяка община може да си позволи устройство за мониторинг на качеството на въздуха, като най-евтините струват около 100 лева, за има информацията поне какво става на място“, допълва той.

Юлиан Попов посочва, че в национален мащаб има подобрение на качеството на въздуха вследствие на инсталиране на сероочистки на въглищните електроцентрали. На определени места голямо влияние оказва повишаването на енергийната ефективност и изместването на тежката индустрия. „В същото време обаче се увеличава трафикът, така непрекъснато трябва да се въвеждат нови мерки, за да се контролират новите източници на замърсяване“, допълва експертът.

По думите му е необходима по-добра координация между институциите, което налага създаването на някакъв тип координационен орган или щаб за въздуха, който да може да ги координира. „В рамките на служебен кабинет е напълно възможно да се създаде такава координационна група, защото тя не изисква парламентарно одобрение. Друго нещо, което един служебен кабинет може да направи, е да засили ясната информация по различните аспекти на замърсяването на въздуха – здравна, химическа, транспорта информация“, каза още Попов.

„Мерки, които моментално могат да бъдат въведени, са по-строг контрол над използването на филтри на дизеловите коли. Информацията също е много важен фактор, който не е достатъчен, информацията е оскъдна“, посочва той. „В същото време е необходима дългосрочна стратегия, която обаче ще отнеме не по-малко от 20 години“, предупреждава Юлиан Попов.

Целия разговор вижте в първата част на предаването:

Изминали издания на Invest/Or гледайте тук

Следете Invest/Or и във Facebook

Още видеа гледайте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:43 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

14
rate up comment 5 rate down comment 5
Internet
преди 7 години
Този как ще забрани въглищата не ми е ясно. Либерал-глобалист, нищо повече !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 19 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 7 години
Абе да забраняват...! Да забранят и АЕЦ! Само чиста енергия! хихи...На такива само нагледно им де преподава - да го усетят на собствения си г^ъз! Например, с тези климатични условия в момента, както се е развихрило глобалното затопляне в Европа, ама да паднат температурите с още 5-10 градуса, да падне още 50 см. сняг и така да задържи още месец. И да замръзнат багерите в Марица-Изток, като преди неколко години, и тогава да се изключат за нещо и двата блока в Козлодуй - неква аварийка, ама за поне месец.. И тогава да си говориме за екология, за зелена енергия и за енергетика изобщо... хихи... Щото сичкото тъ^пак дето остана у бегето, много я разбира енергетиката... Как се умирало у пулмологията... Ше видите как се умира и у гинекологията... от студ... хихи...Не щеме руски таз, не щеме руски АЕЦ, не щеме въглища и дърва, нефт не щеме.... Само два месеца с днешните температури и без всичко по-горе! И тогава референдум - за и против некои енергийни концепции в безполова Европа... хихи..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 14 rate down comment 0
doba
преди 7 години
Импе, къде това?При нас 'коминчетата пушат, а къщички в снега се гушат' ;)Аз също съм за преминаване към еко-енергия, но без забрани.С подходяще ценова политика хората сами биха я избрали.Колкото до пелетите, без ток котлите им не могат да работят, т.е. неприложими са за селата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 15 rate down comment 2
bgMan
преди 7 години
Кой изгаря повече въглища в България и отделя повечето мръсни емисии във въздуха - ТЕЦ-овете или ***?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 22 rate down comment 2
pinoccio
преди 7 години
Другото интересно нещо е, че битовото отопление на въглища трябва да се забрани, а за производството на електроенергия с въглища - никой не говори. Да, въглищата са невероятен замърсител, но тогава да бъдат закрити Мариците и всякакви ТЕЦ-ове на въглища. Как изчислиха, че вредата от битовото отопление е по-голяма от тази при производството на електроенергия? Може би използваха логаритмична линийка и неперовото число, за да омагьосат селските кметове . Как си го представят Вуте да даде по 5 хилки на 1 kW солар на покрива, а му трябват поне 5kW, а възвръщаемостта е за 12 години, за които не е ясна гаранцията на съоръжението, защото е от провинция Хуйвей. Плюс слънчев вакуумен панел за топла вода. Остават пелетите, които са най-евтини, но производителите монополисти веднага вдигат цената. Държавата трябва да вземе участие, като урегулира тези възможности със закони и програми за финансиране и изкупуване на ел. енергия, особено за покривните солари, както е в Германия, например.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 8
abdul
преди 7 години
Тоя антивъглен ще яде гьостерицата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 16 rate down comment 13
bertram
преди 7 години
Абсолютно трябва да се забрани! Една печка на въглища отделя в атмосферата твърди частици колкото няколко икаруса... това го дишат децата ни и затова после от безобидни простуди стават пневмонии, бронхити и така нататък - болести изискващи лечение с антибиотици и какви ли не препарати. Ако някой иска да се топли с въглища да ходи на село. В града има избор.. ток, газ, тец...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 22 rate down comment 7
pinoccio
преди 7 години
По селата масово няма канализация, а др. Попов опря до въглищата. Като забраните въглищата, др. Попов, забранете и септичните ями - те също са голям замърсител. Тогава хората изобщо няма да си свалят гащите, а и ще си топлят заддниците на биоотпадъци. Мисля, че е разумно - предложете го на съответните умни глави, няма да е скъпо като проект.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 8
KPetkov
преди 7 години
Дай да забраним "селяните" тогава, защото едва ли ще спрат да реват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 21 rate down comment 8
KostadinovK
преди 7 години
Аз съм от София и мога да ви кажа, че около нас има няколко къщички, където тровят хиляди.Трябва да се забрани отоплението от въглища и дърва, но постепенно. Първо да се забранят въглищата, че по-голяма смрад няма.Според мен алтернативата за отпление на къща е пелетната камина.За подобна забрана трябва добро планиране и субсидии от държавата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още