Очаква ни една гореща зима от политическа и военнополитическа гледна точка. Това каза Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи, в предаването "Клуб Investor" на Bloomberg TV Bulgaria.
"Конфликтите със сигурност ще растат, защото напреженията и локалните конфликти всъщност са част от голямата картина. А тя е, че Китай повтаря грешката на Съветския съюз в периода преди неговото разпадане. В най-тежките времена на Студената война той влезе в полезрението на Съединените щати като основен военен противник. Ако до сега той беше икономически противник, който тихомълком развиваше своята военна мощ, в момента Китай влезе в полезрението на САЩ като основен военен противник, а това означава, че цялата военна и дипломатическа мощ на САЩ ще бъде насочена към Китай", каза Керемедчиев.
ЕС отново няма силно решение в мигрантската криза в Беларус, коментира още събеседникът.
"Ако Европейският съюз не допусне да преминат мигрантите през територията на Полша и да отидат до Германия, ЕС ще бъде обвинен в безсърдечност и че не се вълнува от проблемите на мигрантите. Ако обаче ги пропусне, това ще означава, че общата сигурност на съюза е пропукана и за пореден път се показва слабост".
Превръща ли се търговията със съдбата на нещастни хора в нов модел за опити за хибридно въздействие и война ли е това? Играе ли Русия "изцяло политически карти на енергийното поле", когато дойде зима? "Прострелва" ли се Европа "в крака" със Зелената сделка и защо? Ще бъдат ли силно разделени европейските държави не само на източни и западни, но и на северни и южни на фона на тази сделка?
Вижте във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против