Във връзка с настъпващия летен туристически сезон Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) стартира от днес засилени извънредни проверки, съобщиха от пресцентъра на Агенцията.
Проверките ще се извършват на територията на областите Варна, Бургас и Добрич в обекти за търговия на дребно с храни, обекти с дейност кетъринг или подвижни, временни и сезонни обекти, както и в заведения за обществено хранене, включително и такива, намиращи се на територията на хотелски комплекси, туристически обекти, предлагащи услугата "all inclusive".
Проверките ще продължат до края на туристическия сезон - 13 септември т. г. При инспекциите ще се следи за установяване съответствието на бизнес операторите и обектите с изискванията на действащото законодателство по отношение регистрацията на обектите, хигиенното им състояние, поддържане на Системите за управление безопасността на храните или процедури основани на принципите на НАССР - спазване условията и сроковете на съхранение на храни и суровини, изискванията за етикетиране, програми за мониторинг, за хигиена и безопасност на храните и осигуряване на проследимост на хранителните продукти - наличие на документи за произход и безопасност.
Съгласно нормативните изисквания ще се акцентира на коректното етикетиране на предлаганите млечни продукти и ще се извършва проследимост на техните доставчици. Инспекторите ще проверяват дали в обектите за обществено хранене работят лица, които притежават редовно заверени лични здравни книжки (ЛЗК).
Целта на традиционните тематични проверки е да се обезпечи безопасността на туристите по отношение на храненето, да се гарантира сигурността и здравето на потребителите при увеличеното търсене и предлагане на стоки и хранителни продукти по време на летния туристически сезон, както и да се предотврати всеки опит за злоупотреби от недобросъвестни производители и търговци, собственици на заведения и хотелиери, за да могат потребителите спокойно да посрещнат дните от своята ваканция.


147 години от основаването на Военноморските сили на България
Дърво падна и размаза пейка до община Варна ВИДЕО
Взеха проби от Варненското езеро след сигнали за замърсяване и мъртви делфини
Над 41 млн. евро приходи от нощувки във Варненско през юни
Хитовият мюзикъл „ЗОРО“ тази вечер на сцената на Летния театър във Варна
Пактът за сигурност между Турция, Саудитска Арабия и Пакистан не е ислямско НАТО
Китайските електромобили предизвикват завист в САЩ
Ensana Aquahouse е първият хотел във Варна, включен в Michelin Guide
Андрей Стойчев: Има логика инвеститорите да увеличат дела на европейските акции
Таванът за футбола в Америка
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Продажбите на коли на ток растат, но Tesla e сама срещу китайците
Mazda 767B за близо 2 милиона долара пламна на „Лагуна Сека“
Вече се случва: петролен гигант смени бензиностанция със зарядни за ЕV
Майката на едно от момчетата, било непалци в Пловдив: Живея в кошмар, това е секта
Прокуратурата за делтапланера: Пилотът е осъществявал незаконни полети
Прокуратурата отговори на Демерджиев за Е-79:Чакаме ГДБОП да приключи разследването
Yettel е лидер в продажбите на мобилни устройства и аксесоари за трета поредна година
Рибар се удави в язовир "Огоста", водолази са извадили тялото