fallback

Данък „уикенд“ - много шум за нещо и двусмислено тълкувание

Положителните ефекти при облагането ще се усетят занапред и най-вече догодина, но има възможност за тълкувание на казуси, пояснява Велин Филипов

10:42 | 14.10.16 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Когато 42-годишният Пламен Манолов, управител на пловдивска компания за монтаж на ролетни щори и гаражни врати научава, че парламентът е приел данъчните промени, с които се въвежда и прословутия „данък уикенд“, почти изпада в паника. От счетоводителката си е научил, че тълкуванието е сложно, а налогът влиза в сила със задна дата и ще важи от началото на тази година, която и без това е към края си. В компанията му има и два служебни автомобила, които обаче не винаги се ползват само за служебни цели. Тепърва ще оценяваме как трябва да декларираме това, но не разполагаме и с достатъчно време, обяснява той.

Загрижеността на Манолов подчертава несигурността, пред която са изправени мнозина предприемачи заради набързо гласувания и влязъл в сила важен закон.

В публикуваните предложения за промените в ЗДДС не се вижда възможност за пропорционално приспадане на данъчен кредит за автомобилите, което беше изрично посочена опция в указанието на НАП от януари тази година, разкри пред Investor.bg Велин Филипов, заместник-председател на управителния съвет на Института на дипломираните експерт счетоводители. 

Данъчно облагане със задна дата

„Промените в Закона за корпоративно подоходно облагане (ЗКПО), които се отнасят до прилагането на т. нар. данък „уикенд“, са малко забавени във времето в контекста на 2016 г. Целта им е да се намали данъчно-осигурителната тежест, но до края на септември мина три четвърти от годината, а данъчното облагане е комплексно и връщането назад в текущата година може да е съпроводено с негативни последици и санкции по ЗДДС“, категоричен е данъчният експерт, който е и управляващ съдружник в консултантска кантора Филипов и партньори.

Той обаче не крие оптимизма си, че положителните ефекти от промените в ЗКПО реално трябва да са факт през 2017 г.

Промените в ЗКПО, които се отнасят до прилагането на данък „уикенд“, трябва да се прилагат със задна дата от началото на 2016 г. Наложи се обаче в средата на годината да се гласува нов законопроект, като в неговото обсъждане се включиха всички заинтересовани страни – Националната агенция за приходите, Министерството на финансите, работодателските организации и счетоводителите.

Сега се чакат указанията на НАП, които да внесат яснота за практическото приложение на данъчното облагане.

„В указанията на Националната агенция за приходите няма да има някакви съществени промени", съобщи Росен Бъчваров, говорител на НАП, в отговор на въпрос на Investor.bg кога бизнесът ще разполага с конкретните текстове.

„Много дълга беше дискусията за т.нар. данък „уикенд“ и с много широк обществен отзвук в началото на годината. Няма никакъв спор. Водихме много разговори с работодателските организации и счетоводната общност, че ДДС при употребата на активи се дължи, затова и няма никакво съмнение, че това трябва да е така“, обясни той. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:22 | 13.09.22 г.
fallback