Задълбочаване на сътрудничеството в областта на ядрената енергетика за мирни цели беше договорено по време на среща между вицепремиера Томислав Дончев и енергийния министър Теменужка Петкова с ръководителя на организацията за атомна енергия на Иран Али Акбар Салехи, съобщават от правителствената пресслужба.
Срещата е част от програмата на българската правителствена делегация, водена от премиера Бойко Борисов, в Техеран. Очакванията са, че по време на разговорите България ще предложи на Иран да закупи оборудването за АЕЦ „Белене“, което Арбитражният съд в Женева присъди да заплатим.
От съобщението на Министерския съвет става ясно, че темата е била обсъдена – енергийният министър Теменужка Петкова е уведомила Али Салехи за решението на арбитража. Конкретни решения в тази насока обаче няма.
Вероятно разговорите ще бъдат продължени на българска територия – вицепремиерът Томислав Дончев и енергийният министър Теменужка Петкова са поканили ръководителя на организацията за атомна енергия да посети България. По време на неговата визата ще бъдат обсъдени „технически детайли“ във връзка с бъдещото сътрудничество между двете страни в сферата на ядрената енергетика, допълват от правителствената пресслужба.
България е предложила още да предложи експертиза на Иран в областта на съхранението на отработеното ядрено гориво.
Според направените досега изявления от страна на премиера Бойко Борисов в момента България има няколко варианта за реакция след решението на Арбитражния съд в Женева – да продаде реактора, да продаде проекта и да строи централата.
Анализаторите не са категорични кое решение ще бъде по-добро за страната. Според Иван Хиновски например оборудването за АЕЦ „Белене“, произведено сега, би струвало двойно и с продажбата България би загубила около 500 млн. евро. Бившият министър на икономиката Трайчо Трайков пък коментира, че продажбата е по-добрият вариант, но преговарящият екип трябва да е „на висота“, защото сделката ще бъде много трудна.


Промяна в движението по пътя Каварна - Варна заради катастрофа
Варненци недоволстват от шума на мотори в късните часове
Европейската комисия кани младите хора от Варна да станат „Млади трансгранични посланици“
Кметът на Варна кани жителите на "Виница" на среща
Джебчии дебнат туристи край Археологическия музей във Варна
Технологиите поведоха спадовете в Азия
"Елаците-Мед" планира мащабни инвестиции и добив на 190 млн. т руди до 2041 г.
Хуманоидните роботи ще са следващият голям балон
ОАЕ прекъсват икономическите връзки с Иран след ракетна атака
Борбата с българската олигархия може да остане само една мечта
Skoda се насочва към природен газ въпреки загубата на мощност
Радикална промяна за новия Hyundai Tucson – той е квадратен
Китайски гиганти пренасят спора си в Европа
Близо милион автомобила са изтеглени по странна причина
Brabus махна покрива на най-дивото си творение с V12
Синдикат: Категорично казваме "не" на либералния подход в училище
При риболов: Американка с три деца се удави, спасявайки 7-годишния си син
МОН предлага единен инструментариум за проследяване на детското развитие
Руски ветроход отплава към Северна Корея за необичайна "мисия на добра воля"
Демерджиев за иранската заплаха към "Безмер": Взети са всички възможни мерки
преди 10 години Най-доброто решение. Трябва да задълбочаваме сътрудничеството с всички граничещи с Империята на Злото страни. Никакви проекти с ИЗ! Навремето Англичаните са плащали на Датчаните за да не ги закачат и Датчаните са използвали парите за да ги окупират напълно. Англичаните са се освободили като са спрели да им плащат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар