IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

БАН ще анализира нуждата на България от АЕЦ "Белене"

Правителството ще постави като условие за бъдещ инвеститор в централата да използва оборудването на "Атомстройекспорт"

10:24 | 05.01.17 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Площадката на АЕЦ &quot;Белене&quot;. Снимка: <em>архив Ройтерс</em></p>

Площадката на АЕЦ "Белене". Снимка: архив Ройтерс

До дни Министерството на енергетиката ще сключи договор с Българската академия на науките (БАН) за изготвяне на анализ нужна ли е АЕЦ „Белене“ на България. Това съобщи в ефира на bTV енергийният министър в оставка Теменужка Петкова.

Тя посочи, че предстои обособяване на активите, свързани с централата, в отделно дружество, което ще бъде приватизирано. Ако има инвеститорски интерес, проектът ще бъде жизнеспособен, а ако – ще се търси вариант за минимизиране на разходите, допълни Петкова.

Интерес към централата има, но един от вариантите продължава да е продажбата на оборудването, стана ясно от думите на енергийния министър. Условие към бъдещите инвеститори е да бъде използвано оборудването, произведено от руската страна. „Централата няма да бъде китайска, ще бъде руска“, коментира още Петкова по повод заявен интерес от китайски компании да реализират проекта у нас.

Тя каза още, че през април ще бъдат доставени двата реактора, произведени от „Атомстройекспорт“ за проекта. В средата на декември България плати за тях 601 млн. евро. Три инспекции на експерти от АЕЦ „Козлодуй“ и от Министерството на енергетиката са показали, че двата реактора са изцяло изградени.

За площадката на втората централа са похарчени 1,4 млрд. лева дотук и целта на правителството е да бъдат минимизирани възможностите за допълнителни щети за държавата във връзка с този проект, каза още Теменужка Петкова.

По повод опасенията за нова газова война между Русия и Украйна енергийният министър посочи, че в газовото хранилище в Чирен има 361 млн. куб. метра активен газ. Капацитетът на хранилището е 550 млн. куб. метра газ. Част от него обаче не може да се използва.

Във връзка с очакваното застудяване и увеличеното потребление на електроенергия, енергийното министерство е в непрекъснат контакт с енергийните дружества, посочи още Петкова. Тя допълни, че електроразпределителните дружества са увеличили дежурните екипи, необходимата техника за реакция при аварии е налична.

Петкова припомни зимата на 2015 година, когато силни снеговалежи и обледявания са скъсали кабели. След това дружеството, което отговаря за този регион – EVN България, е положило 32 километра кабели под земята. „Надявам се да сме минимизирали тези рискове“, каза още енергийният министър.

Документацията около приватизацията на миноритарния дял на EVN България не е в Министерството на енергетиката. Сделката е била извършена от Агенцията по приватизация чрез БФБ – София и под контрола на Комисията за финансов контрол, уточни Петкова. Тя каза, че не може да вземе отношение по тази процедура и повдигнатите срещу Трайчо Трайков обвинения, защото нейното ведомство не е отговаряло за провеждането на сделката. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:42 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 6 rate down comment 1
khao
преди 7 години
Министерството на енергетиката ще сключи договор с Българската академия на науките (БАН) за изготвяне на анализ нужна ли е АЕЦ Белене на България.-----колко пъти ??? Нали платихте вече едни пари на HSBC за същото? Пак точиме държавата с безсмислени гимнастики, маааави крадлива
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 2
KPetkov
преди 7 години
Тия в края на мандата ще се скъсат да работят. Нямат спирка.Ще вземат предишните модели ще ги пипнат тук-там и ще ни ги пробутат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още