Развитието на енергетиката у нас минава през оценка нужни ли са нови мощности, включително и ядрени. Анализът за нуждата от нови ядрени реактори се извършва от Икономическия институт към Българската академия на науките (БАН). За доц. Димитър Тонев от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН отговорът е ясен - руските технологии трябва да бъдат събрани на една площадка.
Пред журналисти по време на Атомекспо Тонев обясни, че е най-добре оборудването за АЕЦ "Белене" да бъде използвано за два нови реактора в съществуващата централа в Козлодуй. Той посочи, че инфраструктурата там е готова.
Експертът отбеляза основните тенденции в ядрения сектор, дискутирани по време на ядреното изложение в руската столица. На първо място, това е желанието на сектора да развива високите технологии и реално да даде тласък на науката и да подпомогне сектори като медицина, енергетика, селското стопанство и т. н.
Тенденцията е ядрената енергетика да бъде утвърдена като икономична и нисковъглеродна, тоест зелена и в съзвучие с изпълнението на целите в Парижкото споразумение. "Затварянето на ядрени централи не е решение", отчете Тонев, посочвайки за пример Германия, която извежда от експлоатация своите ядрени мощности и се обръща към възобновяемите източници, но въглеродните емисии не намаляват.
За експерта двата сектора действително могат да се допълват и така да бъдат избегнати слабите страни на всеки един от тях. "Възобновяемите източници ще се развиват, но ядрената енергетика също ще се развива", убеден е той.
Секторът отбеляза и нуждата от развитието на човешкия капитал - много страни например започват да развиват този сектор "от нулата" и се нуждаят от специалисти, допълни още Тонев.
Проблемът с обучените кадри е реален и за България. По време на Булатом в сектора коментираха, че липсата на експерти може да сложи прът в развитието на ядрената енергетика у нас - при издаването на лицензи за нови мощности Агенцията за ядрено регулиране оценява и човешкия фактор.
Тонев отбеляза, че за нова ядрена мощност в България са нужни между 500 и 1000 специалисти в различни области и препоръча тяхната подготовка да започне още сега, да бъдат създадени условия за привличане на младите хора към този сектор. В допълнение могат да бъдат направени училища по ядрена физика за деца, защото тя може да бъде обяснявана още от най-ранна детска възраст, категоричен е експертът. "Най-голямата сила срещу страха от радиация е образованието", обясни той.
България може да бъде база и за обучение на кадрите на "Русатом Сервис" за планираните нови мощности в Турция, посочи още Тонев и допълни, че е предложил такова съвместно обучение на руската компания.
Задача пред ядрената енергетика са и новите технологии при съхранение на ядреното гориво и извеждане от експлоатация.
Тонев отчете още ръст на интереса към ядрената енергетика не само в традиционните държави, в които се развива технологията - Франция, Белгия или Русия, но и в развиващите се държави. Подготвят се специалисти за тях, а в световен мащаб като цяло "ядреният песимизъм" е изчезнал, отбеляза експертът.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
преди 8 години От Александър Добрев : На вниманието на Българската академия на науките, на енергийните ""ЕКСПЕРТИ"" и на безотговорните , без визия за бъдещето и поколенията държавни управници на република България !...........АЕЦ-БЕЛЕНЕ. Кой ще зарежда ЕЛЕКТРОМОБИЛИТЕ след 10-20 години когато станат масови, всеки консумиращ от 50 до 100 киловата моментна мощност ?!?!?! Почти никой не задава този въпрос, а всеки иска да диша чист въздух , нали ?????!!! Сега тази тяга на милионите коли се получава от фосилните горива, НАФТА,БЕНЗИН и ГАЗ ! Това е еквивалент на много ГИГАВАТИ ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ !!! Правени са изчисления, че ако сега веднага всички коли минат на ток, ще е необходимо поне ТРИ ПЪТИ ПОВЕЧЕ производство на ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ !!! А тенденцията на електромобилите е трайна, Норвегия планира само след 10 години , 100 процента от автомобилите да минат на ток !!! Норвегия забранява всички коли на нафта и бензин през 2025 г. !!! Дори въздушни полети със самолети с продължителност до час и половина възнамеряват да минат на електричество,завод ТЕСЛА пусна и първият електро-камион с размера на ТИР,който ще иска още по мощно зареждане, а ние се чудим още имаме ли нужда от АЕЦ-Белене ! Такова късоглество и не далновидност са престъпни !!! Китайците най-вероятно, ще залеят света с електромобили на конкурентни цени, в момента произвеждат десетки различни модели електромобили !!! Дори да се развият ФОТОВОЛТАИЦИТЕ, те ще действат само през деня и извън зимния сезон ! През зимата има периоди по цял месец няма Слънце, а и да има то е слабо ! Вятърните централи са още по непостоянни особено за България.Токът практически не може да се съхранява на склад ! Затова има нужда от " БАЛАНСИРАЩИ МОЩНОСТИ "които да работят при всякакви метеорологични условия безусловно !!! Второ- ...ОТ СТРАТЕГИЧЕСКА ГЛЕДНА ТОЧКА за СИГУРНОСТТА , не бива да се струпват големи енергийни мощности само на едно място ,визирам АЕЦ-КОЗЛОДУЙ ! Защото и за неспециалистите е видно, че ако се получи промишлена авария или природен катаклизъм, ТЕРОРИСТИЧНА АТАКА, може да се наложи да се затвори ЦЯЛАТА ЦЕНТРАЛА !!!! Тогава 60-70 процента от енергията за България ще отпадне !!! Тогава ще внасяме на общо основание-ако има от къде ! Затова трябва енергията да се произвежда на различни места !!! ТЕЦОВЕТЕ ще трябва да се затварят заради ВЪГЛЕРОДНИТЕ емисии ! АЕЦ-КОЗЛОДУЙ срокът му изтича ! И на този фон МАРТИН ДИМИТРОВ продължава да подскача и да крещи с бодряшки тон като глашатай ....За какво ни е тази електроенергия,кой ще я потребява?!?!..... Явно този човек не вижда по-далеч от носа си или обслужва някакви политически конюктури !!! ГОРЕПОСОЧЕНИТЕ АРГУМЕНТИ в полза за АЕЦ-БЕЛЕНЕ не съм чул да се коментират дори частично от НИТО ЕДИН отговорен коментатор, дори и от най-ревностните привърженици ЗА ПРОЕКТА АЕЦБЕЛЕНЕ ! Вбесявам се като чуя въпроса от много тв-водещи, технически неграмотни..."Имаме ли нужда от този проект и енергията му" гостите в студията започват да се суетят и да се чудят какво да отговорят, въпреки че изтъкват като най-добър вариант за излизане от положението с арбитража, ПРОЕКТЪТ АЕЦ-БЕЛЕНЕ ДА БЪДЕ ДОВЪРШЕН !!! Проектът е готов, с благоприятна переспектива за откриване на хиляди работни места в района за дълъг период и така нататък ! И да не стане както с ЕРП-тата, да кажат след време ...Кой с какъв акъл ги е дал на чужди и частни фирми, сега да не можем да използваме печалбата за соцоални нужди и други ?!?!? Забравете политическите различия и нека РАЗУМЪТ и ПОЗИТИВНАТА ЛОГИКАТА да бъдат ВОДЕЩИ !!!!! Защо тв-водещите и гостите-""експерти"" не задават тези въпроси които са взаимозависими ??!! Защо не си създадат "преки пътища"( термин от компютърната техника) в съзнанието ??? Трябва да има визия за бъдещето както Швейцария-50 години напред!!!! Иначе НИКОГА няма да станем "Швейцария на Балканите" !!! И както внасяме вече лук, картофи и чесън от Франция, Германия и Китай вместо високо технологични продукти, така ще внасяме и електричество и газ от ТУРЦИЯ !!!!!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Никой в България, нито даже в ЕС може да каже къде им е мястото на тези реактори. Къде им е мястото и имат ли изобщо място ще кажат в Уошингтън чрез офиса си на ул. Козяк... В най-добрия случай решението ще го спусне до знанието на теменужки и калинки някой прелитащ наблизо задокеански лемур... хихи... Нема нужда да се абите, разни конеглави и обикновени галfon-и... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И аз тъкмо това четох, преведено в друга медия, явно нашият експерт е на процент. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Мястото им е на ***. А интереса към АЕЦ расте само в тъпите ядрени и корумпирани глави където коисионните и подкупите са за милиони. Големи пари - големи кражби. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тонев явно е по експерт от зам. шефа на Росатом :) http://***.rbc.ru/business/21/06/2017/5949f3109a794744052bb41b?from=mainНови реактори - да, но само при външен инвеститор и без държавни гаранции и дългосрочни договори за изкупуване на енергията. Същото се отнася и за ВЕИ-тата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години АЕЦ Белене и въобще ядрената енергия беше толкова добра, то защо тогава Германия, Швйцария и ... Япония, че и Франция - ДА, вървят към приключване на тази авантюра.БСП и чугунориата, след като толкова искат Белене,да си влагат парите там и да печелят.Също и хранилището за ядрени отпадъци да си го сложат под леглата, както и после ядрените реактори.А ако думне ?!В момента технологията на ядреният разпад за добиване на енергия е много опасен, и няма да намалее рискът. отговор Сигнализирай за неуместен коментар