На теория въглищните централи нямат бъдеще, а е важно да се фокусираме върху бъдещето в средносрочен план. След няколко години те ще са толкова неефективни заради зелените емисии, че ще трябва да затворят или да се инвестират в тях колосални пари за привеждането им в екологично съответствие. Това прогнозира каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Явор Куюмджиев, бивш заместник - министър на енергетиката.
"За нас като държава е важно да си осигурим електричеството след няколко години. Това може да стане само чрез ускореното и реално изграждане на АЕЦ „Белене“, смята той.
Куюмджиев смята, че ще има увеличение спрямо сегашната цена на парното и намаление спрямо миналогодишните цени за същия период.
"Стана недоразумение, защото КЕВР не обясни правилно какво прави и за мен остава загадка защо точно в този момент трябваше да обявяват прогноза цена за цялата година, а не се придържаха към установената практика да определят ценните за по-къс период от време. По този начин ще могат да реагират адекватно на доста динамично развиващата се цена на природния газ, която е основна за определянето на цената на парното", посочи бившият заместник - министър на енергетиката.
Според него през последните десет години цената на парното се използва като социален инструмент.
"От икономическа гледна точка това води до ситуацията, че Топлофикация „София“ е в оперативен фалит от много време", посочи Куюмджиев.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на "Бизнес старт" вижте тук.


Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
БАБХ е иззел шест тона от фалшивото масло, плъзнало у нас
Инцидент с атракцион в Антоново: Баща и дете паднаха от люлка на панаир
Божанов: Управляващите си играят с огъня
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга
преди 6 години България отчаяно се нуждае от енергийни мощности на атомна централа ,за да осигури енергийната си независимост и сигурност,за да има евтина и чиста енергия,основа за развитие на икономиката ,/производство ,транспорт и др/.Проблема е ,че политическия и управленски елит е зает с други дела / какви далавери да прави ,как да властва,как да изменя закони според интересите си и др/ и няма време .И второто е ,че е толкова некомпетентен ,сервилен и продажен,защото едно нещо нормално не може да направи.Това което наистина може е да харчи безмилостно парите на данъкоплатците за да се изгарят нискокалорични въглища и произвеждат най-много сажди. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години -заместник министър енергетика от правителството на станиШеф-депутат от коалиция за България-бивш търговски предтсавител на шкода ядрено машиностроене , дето участва в търгът за беляНЕ-бивш търговски представител на трактебел инженеринг - инженерната фирма на интерконектора с гърция ...не казвам , че не си рабира от работата . напротив ! сигурно е грамотен и начетен човек ... само факти от биографията споменавам ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар