Платеното за АЕЦ "Белене" руско оборудване може да бъде използвано за седми блок в АЕЦ "Козлодуй", коментира премиерът Бойко Борисов по време на среща с директора на ядрената ни централа Наско Михов.
„Активно се работи по темата и ще чакам доклад от министъра на енергетиката още в рамките на утрешното заседание на правителството“, каза премиерът, цитиран от пресслужбата на Министерския съвет.
В края на миналата година започна проучването на възможностите за изграждане на нова ядрена мощност на площадка 2 на АЕЦ „Козлодуй“, след като през февруари 2020 година проектът получи положителна оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС). Тогава Борисов възложи на енергийния министър да проучи вариантите за новия блок.
Преди това, по време на инспекция, премиерът изрази своето желание в АЕЦ "Козлодуй" да бъде изграден "американски реактор", използващ "американско гориво", за да има диверсификация.
Днес обаче от МС посочват, че според експертните доклади икономически, екологично и технически е възможно оборудването, предвидено за АЕЦ "Белене", да се използва за нова мощност в съществуващата ни ядрена централа.
За реализацията на проекта на площадка 2 на АЕЦ „Козлодуй“ по отношение на налагащите се анализи са привлечени и международни експерти, посочват още от правителството.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 5 години защото блажи яко... до тук са откраднати около 5млрд покрай тоя имагинерен проект... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "Пекаря" пак завъртя лопатата с обурудването в Белене - ту в Белене, ту в Козлодуй. Защо не вземе да замълчи поне веднъж, като е некомпетентен ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар